Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

LDUFK_New_Logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

▶ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Розгорнути більше

Кафедра атлетичних видів спорту є однією з 10 спортивно-педагогічних кафедр ЛДУФК ім.І.Боберського і розпочала свою роботу з 1946 року, тобто в рік заснування інституту – першого в Західному регіоні України вищого навчального закладу в галузі фізичної культури і спорту.

Як і історію України, так і історію кафедри умовно можна поділити на два періоди: перший період за часів Радянського Союзу, другий – за часів незалежності України.

У першому періоді кафедра мала назву важкої атлетики, боротьби та фехтування, потім дещо видозмінювалася і мала назву боротьби і важкої атлетики. Першим завідувачем кафедри з 1946 року був майбутній ректор Львівського інституту фізичної культури, заслужений тренер, доцент Андрієвський Вадим Олексійович. Після нього кафедрою керували послідовно: доцент, заслужений тренер СРСР, заслужений майстер спорту Спірідонов Сергій Парфентьович (1952–1962); доцент, кандидат педагогічних наук, заслужений тренер УРСР Соколов Леонід Миколайович (1962–1970); доцент, кандидат педагогічних наук Михайлюк Михайло Прокопович (1970–1975); заслужений тренер УРСР, майстер спорту Щінов Євген Іванович (1975–1979); доцент, заслужений тренер УРСР Євдокімов Борис Степанович (1979–1993).

За часів Радянського Союзу кафедра підготувала 716 спеціалістів з боротьби та 337 спеціалістів з важкої атлетики для галузі фізичної культури та спорту. З них 4 стали заслуженими працівниками фізичної культури та спорту України, 42 заслуженими тренерами України, 5 – заслуженими майстрами спорту, 34 – майстрами спорту міжнародного класу, 420 – майстрами спорту.

У другому періоді за часів незалежності України кафедра й надалі підтримує високі здобутки своїх попередників. Окрім спортивних видів боротьби (греко-римської, вільної, дзюдо та самбо) та важкої атлетики, кафедра культивує нові спеціалізації, такі як пауерліфтинг (силове триборство), бодібілдинг, гирьовий спорт, кросфіт, змішані бойові мистецтва, айкідо, що своєю чергою спонукало до зміни назви, і з 1994 року й до нині кафедра має назву атлетичних видів спорту.

Із зміною назви і євроінтеграцією України (входження в Болонський процес), педагогічний колектив кафедри почав готувати фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів «Молодший спеціаліст», «Бакалавр», «Спеціаліст» і «Магістр». За цей час підготовлено 516 випускників, з них 9 – заслужених майстрів спорту, 27 – майстрів спорту міжнародного класу і 206 – майстрів спорту.

Завідувачами кафедри за цей час були кандидат педагогічних наук, доцент Мартин Володимир Дмитрович (1993–2009), доктор педагогічних наук, доцент, Загура Федір Іванович (з 2009 р. і до сьогодні).

За період свого існування більше 50-ти випускників кафедри захистили кандидатські та докторські дисертаційні дослідження, які збагатили спортивну науку України та світу і плідно працюють за фахом у закладах вищої освіти. Серед них: Анатолій Магльований, Микола Махінько, Андрій Бікетов, Леонід Соколов, Василь Драга, Володимир Сідоров, Марія Розторгуй, Федір Загура, Оксана Зварищук, Алла Соловей, Оксана Тиравська, Олександр Товстоног, Володимир Мочернюк, Ігор Шимечко, Юлія Стельмах, Ростислав Первачук, Володимир Стадник, Людмила Балушка, Юлія Ткач та ін.

         Кафедра пишається своїми студентами і випускниками, які показали високі спортивні досягнення на міжнародних аренах: С.Гурильов, А.Козловський, Р.Савченко, В.Плюта, В.Мартинюк, Г.Юркевич, Л.Григурко, О.Левандовський, А.Гентош, І.Шемечко, О.Бутенко, І.Фрейдун, В.Гоза, Б.Гоза, А.Кухарук, С.Шеремета, О.Кутчер, В.Гладкий, О.Гангур, Ю.Чикаліна, Р.Мартиненко, М.Ільницька, М.Котвінський, С.Рибалко, М.Юнак, С.Губринюк, І.Первачук, М.Кушнір, М.Левицький, Н.Покора, О.Куспіш, Л.Балушка, І.Гусяк, А.Стаднік, М.Стаднік, А.Черкасова, Ю.Ткач, О.Ващук, Т.Беляєва, О.Скобельський, В.Сиротин, Р.Мотрович, М.Афанасьєв, Л.Скоблюк, Ю.Благіня, О.Гергель, В.Шуптар, О.Чернецький, Я.Давидчук, Ю.Ідзінський та ін.

         Понад 70 випускників кафедри стали Заслуженими тренерами та Заслуженими працівниками фізичної культури та спорту. За період своєї роботи понад 20 випускників отримали почесне звання заслужений майстер спорту, понад 80 випускників – майстрів спорту міжнародного класу, та 600 випускників – майстрів спорту.

         Від початку своєї діяльності колектив кафедри опублікував понад 1000 наукових праць, у тому числі монографій, посібників, підручників понад 30,  методичних вказівок та рекомендацій – понад 100, авторських свідоцтв на виходи та патентів – понад 200.

Невід’ємною складовою роботи кафедри є спортивно-масова діяльність. Майже увесь викладацький склад мають кваліфікацію тренери вищої категорії. Усі викладачі кафедри беруть активну участь у роботі обласних федерацій з видів спорту. Впродовж своєї багатолітньої історії і до сьогодні, кафедра перебуває на позиції лідера зі спортивно-масової роботи в університеті. Крім календарних змагань, студенти кафедри беруть активну участь у спортивно-масових заходах, показових виступах та суддівстві змагань обласного і республіканського рівнів.

▶ КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ

Розгорнути більше

Новий час диктує нові вимоги і ми повинні бути готовими до викликів сьогодення (пандемії, карантини, воєнний стан, повітряні тривоги, дистанційне навчання, технологізація та цифровізація освітнього та навчального тренувального процесу).

         В умовах складної соціально-економічної та демографічної ситуації в країні основною метою стратегії розвитку кафедри АВС є збереження кадрового потенціалу, забезпечення наступництва та подальшого розвитку всіх видів діяльності університету.

         Адже, високий якісний склад науково-педагогічних працівників, постійне підвищення їхньої кваліфікації (МС, МСМК, кандидати та доктори наук, доценти, професори, ЗТУ та ЗПФКіС) буде сприяти залученню майбутніх абітурієнтів, оскільки зі зростом майстерності студентів зростатимуть і професійні здобутки викладачів. На сьогоднішній день на кафедрі працюють 9 викладачів (7 з них випускники кафедри) на 7,25 ставки, з них: 2 доктори наук, 4 кандидати наук, 1 професор, 5 доцентів, 3 ЗТУ, 1 ЗПФКіС, 1 ЗМС, 1 МСМК, 7 МСУ, 6 тренерів вищої категорії, 3 тренери першої категорії. Середній вік викладачів кафедри 39 років.

         Колектив кафедри здійснює підготовку за 11-ма видами спорту(армспорту, бодібілдинг, важка атлетика, вільна боротьба, гирьовий спорт, греко-римська боротьба, дзюдо, змішані бойові мистецтва (ММА, греплінг, панкратіон, хортінг, айкідо), пауерліфтинг, самбо, функціональне багатоборство (кросфіт).

         Для збереження та примноження «золотого фонду кафедри» (а саме студентів та майбутніх абітурієнтів плануємо відкрити нову спеціалізацію – рукопашний бій і вже з 2024 р. здійснювати набір. Окрім того плануємо розробити нові навчальні дисципліни за вибором: основи самозахисту (для дівчат) та самооборона без зброї (для хлопців).

         Враховуючи реалії сьогодення планувати грандіозний розвиток інфраструктури не приходиться. Але кафедра налагодила співпрацю з обласними та Всеукраїнськими федераціями з видів спорту, а також склала угоди про співпрацю з Львівськими спортивними школами (а саме КДЮСШ «Атлет», КДЮСШ П.Короля, СДЮШОР – 2, КДЮСШ ім.Ю.Кутенка). Завдяки цьому студенти мають можливість підвищувати свою спортивну майстерність використовуючи спортивні зали та інвентар, а також здійснювати профорієнтаційну роботу. Також плануємо зробити гарячу воду в спортивному корпусі на вул.Дудаєва та відновити сауну.

         Одним з перспективних напрямків розвитку кафедри вбачаємо у залученні викладачів та студентів в інклюзивному навчанні. На сьогоднішній день на кафедрі виконується дисертаційне дослідження, що стосується «Ігор нескорених», та розробляються методичні рекомендації з «інклюзивного самбо» (боротьби в партері), тому вважаємо за доцільне залучати студентів до тренувального процесу та організації змагань для людей з особливими потребами.

         Таким чином, для якісного виконання покладених на кафедру навчально-педагогічних та спортивних завдань відкриття нових спеціалізацій та навчальних дисциплін необхідно залучити до роботи молодих фахівців (випускників кафедри), сформувати позитивну атмосферу в колективі, комфортний клімат та адекватну оплату праці, враховуючи систему не матеріальної мотивації та гнучкість умов роботи. І тільки у співпраці та з довірою один до одного ми зможемо зберегти унікальні традиції кафедри та впевнено творити майбутнє нашого університету.

▶ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ

Розгорнути більше

1. Армспорт (армрестлінг, боротьба на руках).

2. Бодібілдинг.

3. Важка атлетика.

4. Гирьовий спорт.

5. Змішані бойові мистецтва (ММА, греплінг, панкратіон, хортинг, айкідо).

6. Пауерліфтинг.

7. Рукопашний бій.

8. Спортивні види боротьби (вільна, греко-римська, дзюдо, самбо).

9. Функціональне багатоборство (кросфіт).

▶ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Прокрутка до верху