КАФЕДРА ГІМНАСТИКИ
ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ
У ЛДУФК відбувся XV Всеукраїнський турнір пам’яті Олексія Чернявого (Фото)
На базі спортивного корпусу Львівського державного університету фізичної культури імені...
Читати новинуЧемпіонат України 2024 року та Всеукраїнський семінар суддів, тренерів і фахівців зі спортивної акробатики (Фото)
Сімнадцятий рік поспіль Львівський державний університет імені Івана Боберського, зокрема...
Читати новинуАнастасія-Анна Малошенко – срібна призерка Кубку світу-2024 з чирлідингу серед фристайл-дуетів
У столиці Республіки Корея Сеулі завершився Кубок світу 2024 року...
Читати новинуКоманда ЛДУФК – переможець XIX Літньої Універсіади України-2024 з гімнастики художньої. Христина Погранична – абсолютна чемпіонка (Фото)
Із 13-го по 16-те травня поточного року, у місті Кропивницький...
Читати новинуІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Історія кафедри гімнастики тісно пов’язана з історією становлення Львівського державного інституту фізичної культури. Вона була однією з перших кафедр, що почали свою науково-методичну і навчальну діяльність у 1946 році.
В той час на теренах Західної України практично не було спеціалістів, які здатні були б здійснювати процес підготовки тренерів зі спортивних видів гімнастики (спортивної гімнастики, художньої гімнастики і спортивної акробатики) і викладачів фізичної культури для загальноосвітніх шкіл, середніх спеціальних та вищих навчальних закладів.
Після постанови керівництва держави про створення інституту зі східних областей України та провідних спортивних центрів колишнього СРСР до Львова були скеровані на роботу досвідчені фахівці з різних видів спорту, у тому числі і гімнастики. До числа останніх слід віднести старшого викладача Чистякова Л.П., викладачів Христинина В.І., Пітмикіна Д.П., Зезіну Н.В., Веселову З.О. Хорошеву О.І., Боброву Є.А. Першим завідувачем кафедри гімнастики був призначений старший викладач Лучкін М.І.
До 1950 року був практично сформований стабільний викладацький склад кафедри, куди входили старші викладачі Бойко О.І., Термоз Л.В., Гончаров А.М., Мазніченко В.Д., викладачі Термоз Л.В., Христинин В.І., Барков М.О., Тараканов В.І., Гончаров А.М., Гончарова Г.О., Трущельов С.І., Жалей А.А.
З 1947 по 1965 роки очолював кафедру відомий на Україні фахівець з гімнастики, заслужений тренер УРСР, доцент Собенко П.Т. Саме з цього часу кафедра гімнастики стає одним із провідних наукових і навчально-методичних центрів розвитку спортивних видів гімнастики на Україні.
З 1966 по 1971 роки на чолі колективу кафедри був відомий у країні спеціаліст з проблем основної гімнастики доцент Васильков Г.А. Його практична робота знайшла своє віддзеркалення у десятках монографій і статей, значній кількості науково-методичних розробок з питань теорії і практики фізичного виховання дошкільнят і школярів різного віку.
З 1972 року кафедру очолив Чукарін В.І.. З ім’ям цієї легендарної людини пов’язані видатні досягнення вітчизняної спортивної гімнастики з 1952 по 1958 роки. Перемоги Чукаріна В.І. на Чемпіонатах СРСР, світу і двох Олімпійських Іграх 1952 і 1956 р. створили його імідж як надійного, психологічно підготовленого і стійкого лідера збірної команди країни. Лише на трьох останніх вищезгаданих змаганнях Чукарін В.І. завоював 10 золотих, 3 срібних і 2 бронзові медалі. Тільки він один на двох Олімпіадах приніс в рахунок неофіційного командного заліку більше третини очок, здобутих цілою командою гімнастів країни. Досягти таких результатів йому вдалося завдяки високій обдарованості, працездатності та цілеспрямованості.
За визначні спортивні досягнення Чукарін В.І. був нагороджений найвищим державним орденом і багатьма медалями.
Чукарін В.І. одним із перших гімнастів в країні використав прогресивну на той час, але мало кому доступну методику інтенсивних і об’ємних тренувань – заняття по 3-4 години щоденно з великою кількістю елементів, з’єднань та цілих композицій, а в окремі періоди тренувального циклу і по два заняття на день. Багато хто з Львівських гімнастів ( Пліско В., Ткачов Б., Паршин В., Королев В., Кравченко М., Афонін В. та ін.) опановували спортивну майстерність, переймаючи великий досвід та використовуючи його методику тренування. Ті якості, які дозволили стати Чукаріну В.І. видатним спортсменом, він прищеплював своїм учням, виховував у них найкращі людські риси.
Свій шлях у великий спорт Чукарін В.І. розпочав, коли став студентом ЛДІФК у 1946 році. Закінчив активні заняття спортивною гімнастикою у 1960 році. З цього часу все його життя було пов’язане з роботою на кафедрі гімнастики викладачем, старшим викладачем, доцентом, завідувачем кафедрою.
Педагогічні здібності Чукаріна В.І. не залишались непоміченими. На протязі ряду років він був тренером збірної команди СРСР, тренером-консультантом провідних гімнастів країни.
Ним підготовлено близько трьох десятків майстрів спорту, членів збірних команд України і колишнього Союзу. Найбільш відомим серед них є майстер спорту міжнародного класу Сафронов В. За плідну педагогічну працю у 1972 році Чукаріну В,І. присвоєно звання заслуженого тренера України.
З 1982 року у зв’язку зі структурною реорганізацією в інституті з педагогічного колективу кафедри були створені дві кафедри: кафедра основної гімнастики, комплексу ГПО і стрільби та кафедра спортивної гімнастики. Очолювали ці кафедри доценти Афонін В.М. і Кирилов В.Ю.
У 1984 році змінюється назва кафедри основної гімнастики, комплексу ГПО і стрільби на кафедру основної гімнастики. Обов’язки завідувача кафедри у цьому році були покладені на старшого викладача Трущельова С.І.
З 1985 року кафедри основної і спортивної гімнастики об’єднуються під назвою кафедри теорії і методики гімнастики. Завідувачем кафедри було призначено доцента Кирилова В.Ю.
З 1987 по 1994 рік кафедрою завідував доцент Петренко К.Г., а з 1995 по 2005 рік – доцент Славік М.І.
З 1 вересня 2005 року по даний час обов’язки завідувача кафедри покладені на доцента Бубелу О.Ю.
З часу заснування кафедри авторитет її, завдяки успіхам у спортивній і навчально-методичній роботі, постійно зростав. Практично з усіх кінців країни на навчання приїжджала здібна молодь, яка примножувала досягнення кафедри і робила їх відомими всій країні.
За 78 років існування навчального закладу на кафедрі підготовлено більше 180 майстрів спорту, які з успіхом захищали честь інституту (університету), міста і країни на змаганнях різного рівня, а також навчаються та тренуються МСМК та ЗМСУ.
З представників спортивної гімнастики, крім великих досягнень Чукаріна В.І., про які вже було сказано, спортивну славу кафедри здобували: Пліско В.К. – чемпіон СРСР у вправах на перекладині; Ткачов Б.Ю. – неодноразовий чемпіон України, чемпіон СРСР у вільних вправах, учасник чемпіонату Світу у 1958 році; Паршин В.І., Афонін В.М., Кравченко М.М., Шуб Г.Ю. – призери чемпіонатів України, СРСР і престижних міжнародних змагань; Сафронов В.І. – чемпіон і призер чемпіонатів України СРСР, Універсіади – 73, срібний призер чемпіонату Світу у командному заліку; Макуц Б. – абсолютний чемпіон Європи серед юніорів, чемпіон Європи у вправах на брусах і опорному стрибку, абсолютний чемпіон Світу, чемпіон ХХІІ Олімпійських Ігор у командному заліку; Марцинків С. – чемпіон України, призер чемпіонатів СРСР і Європи; Куть Ю. – чемпіонка України, срібний призер чемпіонату Європи серед молоді; Шеремета Л. – чемпіонка України, призер Олімпійських Ігор; Тирик Г. – призер чемпіонатів України і престижних міжнародних змагань.
З представників спортивної акробатики, що були підготовлені в стінах кафедри вагомих досягнень здобули Чернявий О., Заціорський В., Миронов М., Бедрацький В., Заглада В., які були неодноразовими чемпіонами і призерами чемпіонатів України і СРСР; Тупайло Г. і Міщишин Г. – чемпіонами молодіжних Ігор України, срібними призерами Кубку СРСР; Бурак А. – чемпіоном України, призером першості Світу, переможцем міжнародних змагань.
Члени національної збірної команди України зі спортивної акробатики Майстри спорту України Ростислав Романяк, Костянтин Гнатюк, Андрій Москва, Роман Пецух першими з представників західного регіону України стали дворазовими бронзовими призерами Чемпіонату Європи у багатоборстві у змаганнях чоловічих груп та у командній першості, Салоніки, 2005; срібними призерами Чемпіонату Європи (юніори) у багатоборстві у змаганнях чоловічих груп, бронзовими призерами у командній першості, Хертугенбуш, 2007; срібними призерами Чемпіонату Світу (юніори) у багатоборстві у змаганнях чоловічих груп, Глазго, 2008; та фіналістами ( 5 місце) Чемпіонату світу серед дорослих Вроцлав, 2010. Чоловіча група є багаторазовими переможцями першості України, Чемпіонатів України, Кубків України, чотириразовими переможцями «Кубку Варшави». Відмінники навчання, стипендіати почесних стипендій голови ОДА, В. Кузя (особисті тренери – Аліна та Михайло Сениці).
Бронзовими призерами Всесвітніх змагань серед вікових груп зі спортивної акробатики у багатоборстві у змаганнях чоловічих груп, Париж, 2014 стали члени національної збірної команди України зі спортивної акробатики Станіслав Кукурудз, Юрій Пуш, Юрій Савка, Тарас Яруш. Вони є бронзовими призерами Чемпіонату Європи у багатоборстві, бронзовими призерами у динамічній вправі, Жешув, 2017; бронзовими призерами етапу Кубку Світу у багатоборстві, Пуурс, 2017; чемпіонами етапу Кубку Світу у багатоборстві, Пуурс, 2018; бронзовими призерами Чемпіонату Європи у динамічній вправі, Холон, 2019; у багатоборстві – Італія, Пезаро 2021; переможцями Кубку світу Жешув 2022, бронзовими призерами Всесвітніх ігор 2022 (Бірмінгем, штат Алабама, США).У 2022 році Станіславу Кукурудзу, Юрію Пушу, Юрію Савці, Тарасу Ярушу присвоєно почесне звання Заслужені майстри спорту України.
У 2024 році на Чемпіонаті Європи, який відбувся в Португалії чоловіча група завоювала дві бронзові медалі (фінал комбінована вправа, фінал балансова вправа) та виборола ліцензію на Всесвітні ігри 2025 року (особистий тренер – ЗТУ Кукурудз К.М.)
Чемпіонкою Світу з художньої гімнастики стала Аверкович Є.; учасницею Олімпійських Ігор – Оксана Паслась.
До складу збірної команди України входили Вікторія Ленишин, Марта Когут, Тетяна Загородня. Вікторія Ленишин у складі збірної команди України стала фіналісткою Олімпійських Ігор 2012 у Лондоні (5 місце, групові вправи).
Христина Погранична – Майстер спорту України міжнародного класу з гімнастики художньої є фіналісткою Олімпійських ігор в Токіо-2020, срібна призерка III-х літніх Юнацьких Олімпійських ігор у Буенос-Айресі (2018, Аргентина), чемпіонка в багатоборстві 34 чемпіонату Європи серед юніорів (2018, Гвадалахара, Іспанія), абсолютна чемпіонка XVII Всесвітньої літньої Гімназіади, 2018, Марракеш (Королівство Марокко), дворазова чемпіонка XXXI Всесвітньої літної Універсіади (2023, Ченду, Китай) у вправах з обручем та стрічкою, а також срібна призерка у багатоборстві.
У китайському Ченду на ХХХІ Всесвітній літній Універсіаді-2023, українська команда з художньої гімнастики здобула дві срібні нагороди. Друге місце в особистому багатоборстві посіла Христина Погранична – студентка третього курсу факультету педагогічної освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського. А її одногрупниця Марта Борис та третьокурсниця факультету фізичної культури і спорту Анастасія Пташник разом з партнерками по збірній стали срібними призерками в групових вправах у багатоборстві (тренер команди ЗТУ, доцент кафедри Ірина Руда).
Аліна Мельник – Майстер спорту України міжнародного класу з гімнастики художньої є фіналісткою Олімпійських ігор 2024 (Париж, групові вправи), бронзова призерка чемпіонату світу 2023 в групових вправах (Валенсія, Іспанія) (тренер ЗТУ, доцент кафедри Ірина Руда).
Христина Погранична – посіла друге командне місце на Клубному чемпіонаті Світу з гімнастики художньої 27-29.09.2024 року (Японія).
Анастасія-Анна Малошенко – Майстер спорту України міжнародного класу, у складі дуету завоювали золоті медалі чемпіонату Європи в італійській Вероні, чемпіонка Європи з черлідингу 2024 Норвегія, дівчата здобули перемогу в категорії «фристайл дует», окрім цього, ще й першу в історії світового черлідингу ліцензію на Всесвітні Ігри-2025.
Випускники і працівники кафедри гімнастики ЛДУФК ім. Івана Боберського, яким присвоєні почесні звання:
- Петро Собенко – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1953 р.;
- Віктор Чукарін – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1972 р.;
- Євген Пайтра – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1979р. та СРСР, 1980р.;
- Володимир Каменєв – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1975 р.;
- Олексій Чернявий – ЗТУ зі спортивної акробатики, 1980 р.;
- Віктор Ясюкевич – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1981 р.;
- Валентин Франкевич – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1981 р.;
- Людмила Короленко – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 1995 р.;
- Віктор Бронський – ЗТУ зі спортивної акробатики, 1995 р.;
- Богдан Голотко – ЗТУ зі спортивної акробатики, 2001 р.;
- Михайло Патаман – ЗТУ зі спортивної гімнастики, 2001 р.;
- Катерина Сороківська – ЗТУ з художньої гімнастики, 2013 р.;
- Костянтин Кукурудз – ЗТУ зі спортивної акробатики, 2014 р.;
- Бенько Галина – ЗТУ зі спортивної акробатики, 2023 р.;
- Бойко Анжела – ЗТУ зі спортивної акробатики, 2023 р.;
- Руда Ірина – ЗТУ з художньої гімнастики, 2022р.;
- Сениця Аліна – ЗПФКіСУ 2022 р.
Всі ці досягнення – результат наполегливої наукової і творчої практичної роботи педагогічного колективу працівників кафедри гімнастики.
Кафедра є організатором та співорганізатором ряду міжнародних та національних змагань з гімнастики, аеробіки та акробатики: меморіалу Є.Орищина, Кубку – Меморіалу В.І.Чукаріна, Кубку України, першості міста з масових видів гімнастики, першостей та чемпіонатів області зі спортивної гімнастики, акробатики, аеробіки та фітнесу, Кубку Лева та Кубку Галичини з гімнастики та акробатики, ігор школярів та Універсіад Львівщини та ін. Силами викладачів, студентів та юних спортсменів, підготовлених кафедрою, проведено більше 800 показових виступів різного масштабу та 23 великомасштабні спортивно-мистецькі свята. Представники кафедри та Театру спорту є учасниками Етно – концертів та шоу – програм на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення – 2005», спортивно-мистецьких заходів «Бориславу – 900 років», «600 років м. Дрогобич», «Дні міста Львова», «Львову – 745», «Різдво – 2000», «90 – річчя спортивного товариства «Україна»; святкування 60 – річчя ЛДІФК( 2006 р.), спортивно – мистецька шоу – програма Театру спорту «День Молоді м. Київ» ( 2007 р.), відкриття міжнародного фестивалю з одноборств «Один на один» м. Київ ( 2007 р.); Всеукраїнські тури «Спорт для всіх – гармонія життя» (2008, 2009 рр.); ІІ Міжрегіональний форум молоді України «Якою бути Україні», міжнародні фольклорні етно фестивалі «Краков’як – 2006, 2007», «Танцювальна Європа» (м.Краків) та «Сабальове баяня» (2008 р.) (м. Буковина Татшанська (Польща), «Фестиваль гімнастики – 2008, 2009» (Словаччина); Міжнародний гімнастичний фестиваль «Трнава – 2009» (Словаччина); міжнародний турнір «Зірки над Бугом – 2009»; урочистості з нагоди святкування 60-річчя акробатики України; святкування 140-річчя товариства «Просвіта» (м. Київ); матчі основного раунду Кубка УЄФА з футзалу 2010/2011 р., Презентація Талісманів УЄФА ЄВРО 2012; «Студент УЄФА ЄВРО 2012», ігри Кубку УЄФА з мініфутболу; проведення Національного Кубку шкільного футболу ЄВРО 2012 у Львівській області; церемонія відкриття міжнародної зустрічі з фут залу «Україна – Чехія»; святкування 65 – річчя ЛДУФК; святкування 90 – річчя від дня народження В.І.Чукаріна; святкування 140-річчя І. Боберського; літературно-мистецька вистава Заслуженого діяча мистецтв України, поета Богдана Пастуха «Я малюю любов серцем» (2012р.); міжнародний літературний форум – 2014; фрагмент мистецьких вистав на підтримку воїнів АТО «Цукрова незалежність» (м. Львів 2014, м. Київ 2015р.); презентація книги про І.Боберського; урочиста академія з нагоди святкування 70 – річчя ЛДУФК у Львівському театрі опери та балету ім.. С. Крушельницької; вечір-зустріч випускників ЛДУФК різних років; відкриття першого офіційного Чемпіонату України з Рукопашу гопак (м.Київ, 2018); відкриття Міжнародної Євразійської конференції “Спорт, освіта, мистецтво” (2018, 2021р.р.) та багато ін.; а також церемонії відкриття та закриття змагань з різних видів спорту, зокрема п’ять Міжнародних дитячих турнірів з художньої гімнастики «NIKA CUP», сімнадцять Чемпіонатів України зі спортивної акробатики та п’ятнадцять відкритих Всеукраїнських турнірів пам’яті ЗТУ О.Чернявого зі спортивної акробатики, два Міжнародні турніри «LVIV OPEN CUP», які проводяться на базі спортивного корпусу ЛДУФК.
Різноманітні за змістом та композицією, своєрідно музично та художньо оформлені спортивно-танцювальні номери, програми та спектаклі Театру спорту ЛДУФК (керівники Аліна та Михайло Сениці), який є на сьогодні єдиним в Україні при вищому закладі освіти, мають сильний емоційний та естетичний вплив на глядача, сприяють вирішенню завдань навчання та виховання їх учасників, збереження і примноження звичаїв, традицій та обрядів українського народу, втілення елементів національної культури у різні сфери діяльності.
Викладачі кафедри є авторами ряду науково-методичних і навчальних посібників, багатьох публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях. Доценти Собенко П.Т. і Чукарін В.І. є авторами декількох навчально-методичних розробок, які тривалий час використовувались тренерами і спеціалістами зі спортивної гімнастики при побудові спортивного тренування, удосконаленні методів навчання і безпосередній підготовці спортсменів високого класу; доценти Петренко К.Г. і Славік М.І. – науково-методичної розробки, де розкриваються питання планування засобів спеціальної фізичної підготовки в періодах тренувального циклу; доценти Бубела О.Ю., Петрина Р.Л., старший викладач Сениця А.І., – навчально-методичного посібника «Основна гімнастика»; Пугач Н.В. – методичних рекомендацій з профілактики та корекції порушень постави у учнів загальноосвітніх шкіл.
За роки існування кафедри близько 35 її випускників здобули вчені звання та ступені.
Найбільш високі досягнення в галузі розробки питань теорії і методики фізичного виховання і спортивного тренування належать випускнику інституту 1954 року, колишньому студенту кафедри Заціорскому В.М. Його роботи, присвячені питанням розвитку фізичних якостей спортсменів, сучасних проблем біомеханіки спорту, втілення у тренувальний процес сучасних технологій, стали бібліографічною рідкістю і здобули визнання не тільки на теренах колишнього СРСР, але і в всьому світі.
Жалей А.А. вивчав взаємозв’язок сили і витривалості спортсменів. Результати його досліджень використовувались в процесі роботи над розвитком фізичних якостей гімнастів.
Питання методики програмованого навчання техніці гімнастичних і акробатичних вправ розглядались в наукових працях Заглади В.Ю. Результати його роботи увійшли у зміст підручника для інститутів фізичної культури та навчально-методичного посібника з гімнастики.
Методи педагогічного контролю в тренувальному процесі гімнастів розроблялись Афоніним В.М. Багато його рекомендацій увійшло у зміст підручників з теорії і методики гімнастики і широко використовуються при плануванні навчально-тренувального процесу гімнастів вищих розрядів.
Питання об’єктивізації оцінки за техніку виконання змагальних вправ у спортивних видах гімнастики розглядались в роботах Резнікова Ю.О. Зміст його досліджень широко використовується суддями при оцінці змагальних композицій спортсменів.
У роботах Кривенко А.Б. аналізуються питання удосконалення процесу планування тренувальних навантажень гімнастів вищих розрядів в різних періодах тренувального циклу. За рекомендаціями автора будується процес підготовки гімнастів збірної команди України до найвідповідальніших змагань.
Розробкою питань розподілу засобів спеціальної силової підготовки в процесі тренувальних занять гімнастів високої кваліфікації займався Петренко К.Г. Ним розроблені практичні рекомендації з планування процесу спеціальної фізичної підготовки в гімнастиці.
Актуальні проблеми спеціалізованої технічної підготовки у спортивній гімнастиці піднімались в роботах Кирилова В.Ю. і Васильчука А.Л. Оригінальні пристосування до гімнастичних пристроїв і модернізоване тренажерне устаткування, що розроблене Кириловим В.Ю., стали незамінним атрибутом обладнання сучасних гімнастичних залів. Васильчук А.Л. за розробку комплексу оригінальної вимірювальної апаратури для контролю за тренувальним процесом гімнастів отримав авторське свідоцтво Комітету у справах відкриттів та винаходів СРСР.
Суттєвий внесок у розробку питань, пов’язаних з методикою підготовки спортсменок у художній гімнастиці, зроблений Сосіною В.Ю. і Крапівіною Е.О. Сосіна В.Ю. займалась розробкою методики навчання вправам в художній гімнастиці з урахуванням білатерального регулювання; Крапівіна Е.О. – удосконаленням техніки опорних обертальних рухів в художній гімнастиці.
Питання управління тренувальними навантаженнями у змагальному періоді підготовки з урахуванням функціонального стану гімнастів досліджував Славік М.І.
Петрина Р.Л. вивчав особливості відчуття ритму у дітей молодшого шкільного віку; Пугач Н.В. – заходи профілактики та корекції порушень постави у дітей 6-7 років, що займаються художньою гімнастикою; Бубела О.Ю. – питання оптимізації процесу формування постави у дітей молодшого шкільного віку з використанням комп’ютерних технологій.
Тема Сениці А.І. розкриває актуальні питання формування професійно-педагогічних вмінь та навичок у студентів інститутів фізичної культури у процесі самостійної роботи з підготовки спортивно-театралізованих свят та показових виступів. Слід нагадати, що саме Сениця А.І. у студентські роки була першою студенткою, яка з успіхом захистила дипломну роботу.
Дисертаційні роботи викладачів кафедри: Осадців Т.П. (в роботі розглядаються питання педагогічного контролю дітей 7-9 років, які займаються спортивними танцями), Міщишина Л.А. (вивчаються шляхи підвищення рівня фізичної підготовленості школярок 15-16 років засобами спортивної аеробіки), Сениця М.І. (досліджуються закономірності формування вестибулярної стійкості у акробатів 7-10 років на етапі початкової спортивної підготовки); Соромотіна В.П. (удосконалення здатності диференціювати просторові та часові характеристики рухів у дітей 8 -10 років).
Кафедра завжди приділяла велику увагу науково-дослідній роботі. Колективом викладачів успішно завершена робота над темою «Теоретико-методичні аспекти розвитку оздоровчих видів гімнастики» і розпочата розробка матеріалів теми «Програма оптимального розвитку гнучкості в гімнастиці для профілактики порушень опорно-рухового апарату».
Щорічно проводилась Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні проблеми розвитку теорії та методики гімнастики», випущено збірники наукових робіт. Згідно плану університету проводяться семінари з підвищення кваліфікації викладачів кафедри і педагогічних працівників вищих навчальних закладів.
Теми науково-дослідних робіт викладачів кафедри тісно пов’язані з практикою олімпійських та масових видів гімнастики. У складі комплексної наукової групи зі збірною командою СРСР зі спортивної гімнастики тривалий час працював Кривенко А.Б., зі збірною командою України – Афонін В.М., Кирилов В.Ю., Славік М.І., Петренко К.Г.
На сьогодні проводиться співпраця з ТК зі спортивної акробатики УФГ (Сениця А.І., Сениця М.М., Кукурудз К.М., Кокоть І.В.) з ТК з гімнастики художньої (Руда І.Є.).
Доцент кафедри Сениця А.І. та ст. викл. Сениця М.М., викл. Кукурудз К.М., ст. викл. Кокоть І.В., викл. Соромотіна В.П. брали участь в засіданнях техкому та тренерської ради зі спортивної акробатики Всеукраїнської федерації гімнастики. Доцент кафедри Петренко К.Г. брав участь у обласних суддівських семінарах зі гімнастики спортивної, доцент Руда І.Є. брала участь у роботі Всеукраїнського семінару суддів; викладач Кибало І.В. – у роботі Всеукраїнського семінару суддів.
Викладачі кафедри входять до складу Львівської обласної федерації гімнастики (Петренко К.Г., Бубела О.Ю., Сениця А.І., Сениця М.М., Руда І.Є., Кукурудз К.М.), співпрацюють з ТК зі спортивної акробатики УФГ (Сениця А.І., Сениця М.М., Кукурудз К.М., Кокоть І.В.). Директором СК «НІКА» є Руда І.Є., директором Театру Спорту ЛДУФК – Сениця А.І., співорганізатором – Сениця М.М..
На кафедрі працюють судді Національної категорії зі спортивної акробатики (Сениця А.І., Сениця М.М.), суддя І категорії зі спортивної акробатики (Кокоть І.В.), суддя ІІ категорії зі спортивної акробатики (Соромотіна В.П.); тренер Вищої категорії, суддя Національної категорії, Міжнародної категорії з гімнастики художньої (Руда І.Є.), тренер Вищої категорії, суддя Національної категорії, Міжнародної категорії зі спортивної акробатики (Кукурудз К.М.)
Студенти кафедри беруть активну участь у масових фізкультурно-спортивних та спортивно-мистецьких заходах в університеті, місті та області. Кращі спортсмени та юні вихованці кафедри входять до складу Театру спорту ЛДУФК, керівництво яким покладено на доц. кафедри Сеницю А.І.,та ст. викл. Сеницю М.М. До постановки спортивно – мистецьких програм залучаються викл. Соромотіна В.П., доцент Руда І.Є., ст. викл. Кокоть І.В., викл. Кибало І.В., доцент Петрина Л.А., викл. Кукурудз К.М.. Представники Театру спорту брали участь з показовими виступами на відкритті Чемпіонату України з легкої атлетики серед дорослих та молоді, загальнокурсових змагань з «Оздоровчого фітнесу», Дня відкритих дверей ЛДУФК, спортивно-мистецького заходу «Від першого кроку до майстерності».
База кафедри вже втретє затверджена на олімпійський цикл базою підготовки резерву збірних команд зі спортивної акробатики (пост. Кабінету Міністрів України).
На базі кафедри гімнастики університету 17 років поспіль проводиться відкритий Всеукраїнський турнір пам’яті ЗТУ О. Чернявого зі спортивної акробатики та Чемпіонати України. Кафедра відповідає за організацію та проведення цих змагань.
Налагоджена творча співпраця з ДЮСШ «Галеон», ДЮСШ СКА – 8, ДЮСШ «Будівельник», ДЮСШ «Динамо». Після реорганізації ДЮСШ міста та області кафедра продовжує співпрацювати з КЗ ДЮСШ ім. В. Чукаріна, КДЮСШ ім. Д.Сидорука, ДЮСШ №1, ДЮСШ СКА-8.
Протягом останніх років колектив кафедри підтримує творчі та ділові контакти з кафедрою Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка, Івано-Франківським коледжем фізичного виховання, Львівським фаховим коледжем фізичної культури, Національним університетом фізичного виховання і спорту, Львівським коледжем індустрії моди КНУДТ.
Високий авторитет кафедри підтримують більше 2000 її випускників, переважна більшість яких працювала і працює в різних галузях фізичної культури та спорту. Про належний професійний рівень спеціалістів з гімнастики свідчить і той факт, що близько 50 випускників кафедри з успіхом працюють в країнах Європи, Азії, Америки.
КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ
.
ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ
Дисципліни кафедри:
- Теорія, методика та практика гімнастики, ритміки і хореографії, організація спортивно-мистецьких заходів;
- Оздоровчий фітнес;
- Оздоровчий фітнес та коригувальна гімнастика;
- Теорія, методика та практика обраного виду спорту;
- Теорія і методика обраного виду спорту та СПВ;
- СПВ;
- Фізичне виховання (гімнастика, коригувальна гімнастика, фітнес);
- Тренерська практика.
Дисципліни кафедри:
- Теорія, методика та практика гімнастики, ритміки і хореографії, організація спортивно-мистецьких заходів;
- Оздоровчий фітнес;
- Оздоровчий фітнес та коригувальна гімнастика;
- Теорія, методика та практика обраного виду спорту;
- Теорія і методика обраного виду спорту та СПВ;
- СПВ;
- Фізичне виховання (гімнастика, коригувальна гімнастика, фітнес);
- Тренерська практика.
ПРОФОРІЄНТАЦІЯ
У 2023–2024 навчальному році профорієнтаційна робота здійснювалась згідно плану з профорієнтаційної роботи кафедри гімнастики, плану-календаря профорієнтаційних заходів ЛДУФК ім. І.Боберського. Заплановані заходи виконувались і проводились у терміни, зазначені у плануючій документації.
Питання профорієнтаційної роботи заслуховувались на засіданнях кафедри протягом навчального року. На початку навчального року проводився аналіз роботи екзаменаційної комісії на предмет набору абітурієнтів. В кінці навчального року на засіданні кафедри, проводився звіт викладачів кафедри з профорієнтаційної роботи за поточний рік з розглядом конкретно проведеної роботи.
26 квітня 2024 року проводився День відкритих дверей ЛДУФК ім. Івана Боберського. Під час його проведення абітурієнти могли дізнатися про особливості вступної кампанії до ЛДУФК імені Івана Боберського у 2024 році та поспілкуватися з представниками факультетів, випускових та спортивно-педагогічних кафедр, студентським самоврядуванням, як офлайн так і в онлайн режимі. Від кафедри був організований «Стіл абітурієнта» з інформацією про університет, кафедру та умови вступу та навчання (завкафедри, доцент О.- О. Бубела, доцент Сениця А.І., ст.викладач Сениця М.М.) На кафедрі онлайн зв’язок з абітурієнтами забезпечували доцент Петренко К.Г., ст.викладач Кокоть І.В..
Викладачами кафедри налагоджено зв’язки з працюючими випускниками у галузі ФКіС, випускниками нашого ЗВО.
Протягом навчального року викладачі кафедри проводили профорієнтаційну роботу в період тренерської практики в СК, СДЮШОР, ДЮСШ міста Львова, а також під час чемпіонату області зі спортивної акробатики, Чемпіонату України серед дорослих та юнаків зі спортивної акробатики (м.Львів); всеукраїнських турнірів з гімнастики художньої та під час виїздів на змагання з інших видів спорту. Учні випускних класів школи запрошувались для сумісних тренувань на базі кафедри гімнастики та на курсові змагання з оздоровчих видів гімнастики. Викладачами кафедри надавалась шефська допомога навчальним закладам м.Львова на предмет проведення коригувальної гімнастики, оздоровчого фітнесу, тощо – під час якої проводилась агітаційна робота.
На кафедрі оформлено фотостенди та альбоми з історії діяльності кафедри, які поновлюються матеріалами, що відбуваються у продовж навчального року. Викладачами кафедри також проводиться залучення майбутніх абітурієнтів до занять в групах масової гімнастики, акробатики, гімнастики художньої, показових виступів та виступів на кафедральних змаганнях.
Кафедра постійно залучає студентів випускних курсів для роботи з учнями загальноосвітніх та спортивних шкіл.
На кафедрі ведеться облік майбутніх абітурієнтів.