Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

LDUFK_New_Logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського
ЛОГОТИП каф.ВтаНВС -фініш.

КАФЕДРА ВОДНИХ ТА НЕОЛІМПІЙСЬКИХ ВИДІВ СПОРТУ

вул. Дудаєва, 8, м. Львів, каб. 19

(спортивний корпус ЛДУФК)

+38 (032) 261-19-37

swim@ldufk.edu.ua

▶ ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ

▶ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Історія кафедри водних видів спорту тісно пов’язана з історією становлення Львівського державного інституту фізичної культури. Вона була однією з перших кафедр, що почали свою навчально-методичну, наукову та спортивну діяльність з моменту заснування інституту.

Розгорнути більше

Кафедра плавання була заснована 1948 року, проте ще 1946 року було зараховано на навчання 7 студентів-плавців (А.Ф. Колосков, Е.Е. Корнієнко, Я.Л. Клига, Л.А. Малохєєва, А.Р. Мельниченко, М.Н Мещерякова, К.Н. Пантілєєв), заняття з якими проводили викладачі С.П. Голубєва та Ю.Г.Сосін.

Першим завідувачем кафедри був заслужений тренер УРСР, доцент Г.В.Кушнір, який очолював кафедру від 1948 до 1971 року. Цей талановитий та мудрий педагог заклав фундамент майбутніх успіхів та створив колектив, який чимало зробив для розвитку водного спорту на території України. Завдяки йому, на кафедрі завжди панував спортивний дух та жага до перемоги.

Упродовж 1971–1976 років кафедру очолював доцент, кандидат педагогічних наук Б.І. Онопрієнко, який уперше в Україні започаткував заняття з підводного та фігурного плавання. Цей талановитий науковець і керівник перший у колишньому СРСР сконструював ласти для підводного плавання, маски, трубки, дихальні прилади, автолідер для плавців, спірограф. Результати його багаторічних досліджень подано в численних наукових роботах, серед яких особливе місце займає монографія «Біомеханіка плавання», визнана фахівцями однією з найкращих у галузі спорту. Розробки Б.І. Онопрієнко здійснили значний вклад у розвиток науки про плавання, їх широко використовують тренери та спортсмени і дотепер.

Від 1976 до 1980 року кафедру очолював доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту, заслужений тренер Казахської СР В.М. Чернов. За його ініціативою і безпосередньою участю оновлено діяльність студентської секції синхронного плавання та чоловічої команди з водного поло, створено жіночу команду «Амазонка». Представники цих видів спорту успішно виступали на чемпіонатах України, СРСР, міжнародних змаганнях. Захоплення цим видом спорту набуло великого поширення серед студентів кафедри Львівського державного інституту фізичної культури та інших вишів України. Від 1977 до 1995 року В.М. Чернов був керівником комплексної наукової групи збірної команди України з водного поло, брав участь у науково-методичному забезпеченні збірної ватерпольної команди СРСР до Ігор Олімпіади 1980 року. З 1980 до 1995 року В.М. Чернов був проректором з наукової роботи Львівського державного інституту фізичної культури. У перші роки незалежної України виконував громадську роботу на посадах президента федерації водного поло, члена Національного олімпійського комітету.

Упродовж 1980–1987 рр. кафедрою керував доцент, кандидат педагогічних наук М.М. Чаплінський. За його керівництва значно покращився рівень навчально-методичної та наукової роботи кафедри. У практику проведення навчальних занять активно впроваджувались результати новітніх наукових досліджень.

Від 1987 року посаду завідувача кафедри обіймав кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту В.І. Глухов, а від 1989 до 1994 р.р. – заслужений майстер спорту СРСР, рекордсмен світу та Європи, багаторазовий чемпіон СРСР та Європи доцент Г.І. Андросов. Ці роки відзначаються високим рівнем навчально-методичної роботи, що проводив колектив кафедри, та досягненням значних успіхів студентами-спортсменами на всеукраїнській та міжнародних аренах. Своїм прикладом Г.І. Андросов надихав викладачів та студентів на якісну, плідну спортивну, навчально-методичну та виховну роботу.

З 1994 р. до 2020 р  кафедру вдруге очолив доцент, кандидат педагогічних наук М.М. Чаплінський. Під його керівництвом викладачі активно проводили діяльність з наукової та спортивної роботи. Він підготував двох кандидатів педагогічних наук (О.Ю. Сидорко, В.І Куриш), опублікував понад 60 наукових робіт з проблеми теорії та методики плавання. М.М. Чаплінський є одним із розробників державних освітніх стандартів галузі фізичної культури і спорту.

У 2013 році була утворена кафедра водних та неолімпійських видів спорту. На кафедрі розпочали роботу викладачі з неолімпійських видів спорту. У 2015 році була захищена докторська дисертація доцентом кафедри О.Ю. Рибаком.

Від 2020 року до 2024 року кафедрою керував доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту, суддя національної категорії М.В. Островський. За його керівництва спортивна робота кафедри значно покращилася. Збірна команда університету з водного поло (чоловіки) неодноразово ставала чемпіоном Всеукраїнських Універсіад (2020 р.- 2024 р.). Велика кількість студентів з різних видів спорту (плавання, водне поло, веслування на байдарках і каное, акватлон, триатлон) стали чемпіонами та призерами світових, європейських та всеукраїнських змагань. Науково-дослідна робота проводилася за різними науковими напрямами. Особливо результативними наукові дослідження були за напрямом «Методологічні та організаційно-методичні основи раціональної підготовки спортсменів».

У 2024 році кафедру очолив професор, кандидат педагогічних наук О.Ю. Сидорко. Перспективними напрямками роботи кафедри є удосконалення та запровадження новітніх методик, методів та засобів навчання в освітній процес, поглиблення та розширення спектру наукових досліджень, якісне покращення спортивної та профорієнтаційної роботи.

Наукову-дослідницьку діяльність колективу кафедри умовно можна поділити на 6 етапів.

Перший етап (1950–1970 рр.). Під керівництвом Г.В. Кушніра, Ю.Г. Сосіна, Б.І. Онопрієнко викладачі працювали над 7 індивідуальними темами. Захищено 1 кандидатську дисертацію.

Другий етап (1971–1980 рр.). характеризується зменшенням кількості тем, розширенням ділових контактів із провідними науковими установами галузі (Київський державний інститут фізичної культури). Науково-дослідна робота проводилася за 4 індивідуальними темами (керівники Б.І. Онопрієнко, Ю.Г. Сосін, Ю.Г. Радигін, В.І. Глухов, В.М. Чернов). Захищено 4 дисертації.

Третій етап (1981–2000 рр.). Зусилля викладачів кафедри консолідуються навколо виконання комплексних наукових тем за державним планом науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури і спорту. Під керівництвом Ю.О. Резнікова, В.М. Готліба, М.М. Чаплінського працювали над комплексною темою «Удосконалення системи підготовки кадрів в інститутах фізкультури» спільно з викладачами кафедр педагогіки, легкої атлетики, фехтування і боксу, теорії фізичної культури. Захищено 5 дисертацій (Н.І. Степанченко, В.М. Готліб, О.М. Мокров, О.Ю. Сидорко, В.І. Куриш). Під керівництвом В.М. Чернова спільно з кафедрами анатомії, фізіології, біохімії, лікувальної фізичної культури викладачі працювали над темою «Науково-методичне забезпечення підготовки збірних команд з водного поло». Захищено 1 кандидатську дисертацію.

Четвертий етап (2001–2009 р.р.). Викладачі зосередили свої наукові інтереси на виконанні двох тем: за державним планом «Програмно-нормативне забезпечення навчального процесу студентів вищих освітніх закладів фізкультурного профілю відповідно до вимог Болонської угоди» (керівники М.М. Чаплінський, О.Ю. Сидорко) та ініціативної «Система комплексного контролю у водному поло» (керівник В.М. Чернов).

П’ятий етап (2010–2020 р.р). Науково-педагогічний склад кафедри розпочав роботу над комплексною науковою темою  «Фізична підготовка ватерполістів». У 2010 році викладач кафедри М.В. Островський захистив кандидатську дисертацію «Швидкісна та силова підготовка кваліфікованих ватерполістів». Було видано численну кількість наукових, методичних публікацій та один навчальний посібник за досліджуваною темою.

Шостий етап (2021 р. до сьогодні). Подальші наукові пошуки викладачів кафедри проводяться за двома науковими напрямками: «Методологічні та організаційно-методичні основи раціональної підготовки спортсменів» та «Теоретико-методологічні та технологічні основи фізичного виховання та оздоровчо-рекреаційної рухової активності різних груп населення». Результати наукових досліджень публікуються у закордонних виданнях, що належать  до наукометричних баз даних. Активно залучаються до науково-дослідної роботи також студенти і магістранти кафедри. У даний час триває робота над написанням трьох кандидатських дисертацій викладачами кафедри М.Б. Полегойком, Н.Т. Островською та С.Б. Смирновською під керівництвом професора О.Ю. Сидорка і   доцента М.В. Островського.

За час існування кафедри викладачі та студенти видали понад 650 наукових та науково-методичних праць.

Випускниками кафедри є відомі фахівці галузі: доктори наук С.М. Войцеховський, Г.Д. Горбунов, В.М. Якушев, Р.Р. Сіренко. Кандидати наук: Б.І. Онопрієнко, Ю.І. Радигін, В.М. Чернов, М.М. Чаплінський, В.В. Кузовенков, В.В. Пижов, В.П. Шаповалов, С.А. Ткаченко, В.К. Зацепін, А.С. Гурфінкель, І.Г. Кушнір, М.Й. Кочубей, В.М. Готліб, Н.І. Степанченко, А.М. Мокров, О.Ю. Сидорко, В.І. Куриш, Г.М. Лифшиц, В.П. Рудько, Ю.Д. Панишко, М.В. Островський, Н.В. Нерода, Л.І. Назаркевич.

Заслужені тренери СРСР: С.В. Войцеховський, А.О. Введенська, (плавання), Г.М. Пінський (водне поло).

Заслуженими тренерами України стали Г.В. Кушнір, Ю.Г. Сосін, В.Д. Вілкова, В.П. Шаповалов, Є.М. Арбузова, В.М. Ігонтов, Р.М. Закала, А.А. Корчинський, І.О. Літвінова, Н.С. Цвєтова, О.С. Сальнікова (плавання), В.Т. Мартинчик В.В. Зверєв, Є.Г. Наумчик, Є.М. Шилов, Ю.М. Гайдаєнко, І.І. Зінкевич, Ю.З. Скловський (водне поло), М.М. Авраменко, О.В. Мельников, Є М. Яцюк (стрибки у воду), Р.М. Гривняк, Ю.В. Дідик, А.П. Дідух, Р.В. Кутейко, В.В. Примак, Є.І. Саган, М.О. Ріжок, Б.Д. Мороз, Р.С. Нагірний, П.П. Редько (веслування). Заслужені тренери Казахстану – В.М. Чернов, В.С. Панченко, Білорусі – Ю.М. Певний, Росії – В.П. Каплун.

Заслужені майстри спорту: Г.А. Андросов, Г. Прокопенко (плавання); В. Жмудський, М. Смірнов (водне поло); В.Береза (веслування).

Майстри спорту міжнародного класу: Т. Пруднікова, А. Стабровький, М. Стабровська (плавння), П. Прокопчук, С. Нікіфоров, В.Берендюга (водне поло); Л. Лутавінова, В. Бугаєв (підводне плавання); Т. Штирьова, Т. Саркисова, М. Матковський (стрибки у воду); І. Ковальчук, А. Ковтун, (веслування на байдарках), С. Прийма (акватлон).

Рекордсмени світу: Г. Прокопенко, Г. Анрдосов, Ф. Досаєв (плавання).

Студенти кафедри за багаторічну історію її діяльності успішно захищали честь інституту, а тепер університету, в складі збірних команд СРСР, України і Львівської області на змаганнях різного рівня:

– Ігри Олімпіад: призери – Г. Прокопенко, Ю. Громак, А. Стабровський, В. Немшилов (плавання); В. Жмудський, М. Смірнов, В. Берендюга, Д. Стратан (водне поло); М. Слівінський (веслування на байдарках і каное)

– Чемпіонати світу: чемпіони – С. Нікіфоров, М. Смірнов, П. Прокопчук, В. Жмудський(водне поло); В. Береза, І. Ковальчук, П. Грешта, О. Лем, Р. Білінський, Ю. Дякун, С. Львов, М. Слівінський, О. Слівінський, О. Сторожук, О. Чичкан (веслування на байдарках і каное); М Кирик (акватлон); чемпіони серед юніорів – Ю. Сидорович, С. Харін, В. Скуратов, В. Рождественський, П. Прокопчук (водне поло); С. Прийма (акватлон); Т. Штирьова (стрибки у воду)

– Чемпіонати Європи: чемпіони – Г. Прокопенко, Г. Андросов, Ю. Громак, В. Мартинчик, В. Немшилов (плавання); В. Берендюга, П. Прокопчук, М. Смірнов, А. Старусєв (водне поло); чемпіони серед юніорів – С. Нікіфоров, А. Старусєв, В. Жмудський (водне поло); С. Прийма (кросовий дуатлон); Р. Білінський, Ю. Дякун, С. Львов, О. Слівінський, О. Чичкан (веслування на байдарках і каное)

– Всесвітні Універсіади: дворазові переможці В. Берендюга, М. Смірнов (водне поло).

– Чемпіонати колишнього СРСР: чемпіони – В. Мартинчик, Г. Прокопенко, Г. Андросов, Ю. Громак, В. Яковлєва (плавання); М. Матковський, Т. Штирьова (стрибки у воду).

– Чемпіонати України: чемпіони – Д. Лавришинець, В. Каменецький, Д. Ірішичев, С. Грішин, В. Момот, Ю. Бегень, Ю. Маметьєв, О. Дядюра, Д. Алєксєєв, К. Алєксєєв, О. Шведов, В. Свіщов, Д. Федоришин, Д. Завадовський, А. Коноварт, М. Осика, Н. Бабський, Я. Арцишевський, Ч. Агаджанов, Д. Соколов, А. Зеленко, К. Остапуха, М. Лісовий, О. Джура, О. Рудник, С-І. Чопик, М.Лень (водне поло); А. Стабровський, М. Стабровська, М. Кирик, Г. Лукашев, О. Кусь, Д. Раков (плавання); С. Прийма (тріатлон); О. Лем, Х. Осіпчук, М. Река (веслування на байдарках і каное).

Студенти та випускники кафедри на достатньо високому рівні виступають у складі спортивних команд різних рівнів. Зокрема, студенти-плавання, ватерполісти та веслувальники постійно здобувають перемоги та призові місця на теренах України, Європи, світу, а також захищають честь держави у складі збірних команд України. Більшість студентів-ватерполістів та випускників  кафедри є провідними гравцями уславленої ватерпольної команди майстрів вищої ліги «Динамо (Львів)».    

У науково-дослідній та методичній роботі викладачі та студенти кафедри посідають провідні позиції в університеті. Наукові роботи студентів, магістрантів та аспірантів кафедри фахівці відзначають одними з найкращих.

Професорсько-викладацький склад кафедри упродовж 1948-2024 рр.:

Г.В. Кушнір, Ю.Г. Сосін, Т.І. Маковкіна, С.П. Голубєва, М.С. Фарафонов, М.А. Теппер, Г.М. Манческо, С.І. Савєльєв, Б.І. Онопрієнко, М.М. Софієнко, Л.С. Шило, В.П. Рудько, В.Д. Вілкова, Г.Д. Горбунов, М.М. Чаплінський, Г.І. Андросов, В.О. Галкін, В.Х. Коковіадополо,  Е.І. Глуховецька, В.М. Готліб, В.В. Пижов, Е.М. Козакова, Ф.Л. Смірнова, Ю.І. Радигін, В.П. Ніколаєв, Ю.Г. Яковенко, В.І. Матрохін, М.І. Карзов, В.М. Чернов, В.Д. Санніков, О.І. Гульгоров, Н.І. Степанченко (Червінко), Б.Г. Панарін, В.І. Глухов, О.Д. Косовський, Л.В. Бєлєвцева, В-Р.В. Йосипчук, О.В. Співак, М.Й. Кочубей, А.Ю. Бойко, Н.В. Максимова, А.П. Коростельов, У.І. Трегуб, В.В. Слюсар, В.І. Івать, В.І. Куриш, О.Ю. Сидорко, М.В. Островський, В.Д. Мартин, П.П. Ревін, М.Б., Р.Д. Карбівник,  Полегойко, О.Ю. Рибак, Н.І. Стефанишин, Л.О. Карпа, М.В. Стефанишин, Ю.А. Майборода, Я.П. Редько, А.М. Шевчук, Н.Т. Островська, А-Х.А. Білінська, Н.В. Нерода, С.Б. Смирновська, К.А. Цап, А.О. Бєлкіна.

▶ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ

  1. «Теорія, методика та практика обраного виду спорту» ( І курс ФФКіС, ФПО та ФПтаЗО);
  2. «Теорія і методика обраного виду спорту та спортивно педагогічне вдосконалення» ( ІІ-ІV курси ФФКіС, ФПО та ІІ-V курси ФПтаЗО);
  3. «Спортивно педагогічне вдосконалення» ( V курс ФФКіС, ФПО та VІ курс ФПтаЗО);
  4. «Теорія і методика плавання та рятівництво на воді» ( І курс ФФКіС, ФПО та ІІІ курс ФПтаЗО);
  5. «Фізичне виховання (плавання)» ( І курс ФТтаР, ІІ курс ФТ та ФПтаЗО).
Прокрутка до верху