Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

LDUFK_New_Logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

КАФЕДРА БІОХІМІЇ ТА ГІГІЄНИ

вул. Костюшка, 11, м. Львів

(головний корпус ЛДУФК)

 

+38 (032) 260-32-58

 

biolog@ldufk.edu.ua

▶ ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ

▶ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Кафедра ”Біохімії та гігієни”

У 1946-1947 навчальному році була створена кафедра лікарського контролю, лікувальної фізкультури, хімії і гігієни.

Першим завідувачем кафедри був кандидат медичних наук, доцент Камалєтдінов Абдула Зайнулінович. Наукова робота кафедри була пов’язана з вивченням динаміки фізичного розвитку і фізичної підготовленості учнів загальноосвітніх шкіл міста Львова.

Розгорнути більше

З 1965 по 1971 рік завідувала кафедрою доктор медичних наук, професор Третілова Тетяна Олександрівна. В цей період, окрім вищезгаданої наукової тематики, співробітники кафедри брали активну участь у роботі комплексних наукових груп з медико-біологічного забезпечення збірних команд фехтувальників, боксерів і гірськолижників.

У 1971 році за наказом Комітету з фізичної культури і спорту від 11.06. 1971 року вищезгадана кафедра була розділена на дві – кафедру «Спортивної медицини», яку продовжувала очолювати професор Третілова Т. О. і кафедру „Біохімії і гігієни”, завідувачем якої за конкурсом була обрана професор Земцова Наталія Олександрівна.  З 1979 роки кафедру очолював  доцент Плєшньов Володимир Іванович, а з  1981 року  – кандидат біологічних наук, доцент Пакош Михайло Павлович. З 1992 по 2016 роки  кафедру очолював кандидат біологічних наук, професор Трач Володимир Михайлович, під керівництвом якого було захищено 9 кандидатських дисертацій.

На кафедрі працювали доц. Новіцький О. І., доц. Киселевич А.Г., доц. Мамчур З.І., доц. Шиян О.І., доц. Свистун Ю.Д., доц. Прокопів Т. В. та доц. Прокопів Т. М., доц. Бережанський В.О. доц. Чорнобай І.М., ст. викл. Сиворонова Е. А., ст. викл. Дацьків Б.П., ст. викл Сярчинський І.І., ст. викл. Возний О.Й., ст. викл. Бегаль А.Г., ст. викл. Ріпак М.О., ст. викл. Вінтюк Ю.В., викл. Кирилич М.І., викл. Ейзенбраун Т.В.,  проф. Коробєйніков Г.В., проф. Башкін І.М.

У теперішній час на кафедрі працюють два професори: Борецький Ю.Р. та Сибіль М.Г,  5 доцентів: Гложик І.З., Шавель Х.Є., Тимочко-Волошин Р.І.,  Гащишин В.Р., Параняк Н.М.,  два старших викладачі: кандидат наук з фіз..виховання та спорту Пазичук О.О. і Решетило С.Г. а також старші лаборанти Дуда О.З і Веселовська Л.І.

З 2016 року кафедру очолює доктор біологічних наук, проф. Борецький Юрій Романович. 

Напрямки наукових досліджень кафедри у різні періоди стосувались: вивчення динаміки вмісту окремих вітамінів у спортсменів різних видів спорту в період тренувальних занять і змагань; обміну вуглеводів, білків та біоенергетичні процеси у спортсменів; впливу харчових факторів на підвищення спеціальної працездатності; біохімічного моніторингу функціонального стану організму спортсменів ациклічних видів спорту;  ролі та особливостей регуляції симпато-адреналової системи спортсменів в період тренувальних занять і змагань; біохімічного моніторингу функціонального стану організму спортсменів швидкісно-силових видів спорту; опрацювання та оцінки неінвазивних методів аналізу функціонального стану спортсменів; аналізу молекулярно-генетичних особливостей, що впливають на фізичну працездатність, стан симпато-адреналової системи та стійкість до травм у тренувальному процесі та під час змагань.

На основі результатів цих досліджень працівниками кафедри та аспірантами захищено ряд дисертацій на здобуття вченого звання кандидата наук.  Під керівництвом професора Трача В.М. дисертації захистили професор Сибіль (Винничук М.Г.) М.Г., доц. Шутка Г.І., доц. Чорнобай І.М., доц. Бережанський В.О., доц. Лесько О.М., доц. Шавель (Гурінович) Х.Є. ст. викл. Воронін Д.М., доц. Бережанський О.О., доцент Тимочко-Волошин Р.І.  Під керівництвом проф. Сибіль М.Г. захищено кандидатські дисертації доц. Островського М.В., доц. Свища Я.С., доц. Первачука Р.П.

У рамках наукової співпраці було налагоджено зв’язки з Інститутом біології людини при Тартуському університеті, який очолював професор А.А. Віру, Центром математичного моделювання Національної Академії наук України, Клінічним госпіталем західного регіонального управління державної прикордонної служби України ( м. Львів).  Співробітники кафедри активно співпрацюють із кафедрою біохімії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, кафедрою біофізики Львівського Національного університету ім. Івана Франка, Центром інноваційних досліджень Жешувського університету (Жешув, Польща), Інститутом біології клітини НАН України, (м. Львів), компанією «Експлоджен» ( м. Львів), яка є одним із лідерів у галузі молекулярної генетики.  

На кафедрі багато уваги приділяється роботі в КНГ, зокрема збірній команді України зі стрільби з лука. Доцент кафедри Киселевич А.Г. довгий час (починаючи з 1995 року) був керівником КНГ збірної команди України зі стрільби з лука. Пізніше у складі цієї групи працювали проф. Борецький Ю.Р. та проф. Сибіль М.Г.  Д.б.н. Борецький Ю.Р. є членом редакційної колегії наукового журналу «Теорія та методика фізичного виховання» (2020-2022) та виконує обов’язки голови біоетичної комісії Університету. Крім цього Борецький Ю.Р. виконував обов’язки експерта секції 15 «Біологія, біотехнологія та основи медичних знань» експертної ради МОН України та входив до Наукової Ради НФД України. Більшість працівників кафедри є членами різних наукових товариств:  «Українське товариство клітинної біології»,  «Гуманітарна колегія», «Українське біохімічне товариство», «Українське фізіологічне товариство», «Українське біофізичне товариство».

Результати досліджень працівників кафедри представлено у числених статтях опублікованих у наукових журналах, які цитуються у наукометричних базах даних Google Scholar, Scopus та Web of Science.  

Поряд з науковою роботою викладачі кафедри активно ведуть навчально-методичну роботу. Починаючи з 2010 року викладачами кафедри написано та надруковано 12 навчальних та навчально-методичних посібників, а  у електронному форматі – більше 10.  Методична робота кафедри була спрямована на розробку і впровадження нових курсів: «Клінічна біохімія», «Основи раціонального харчування», «Санітарія та гігієна» для студентів спеціальності ГРС та менеджмент, «Харчова хімія», «Мікробіологія», «Неінвазивні методи дослідження у фізичній культурі і спорті», «Біологія людини та основи біоетики», «Гігієна у терапії та реабілітації». Доповнення новими даними лекційних курсів та підготовка мультимедійних презентацій для лекцій із предметів, які викладаються на кафедрі є постійним актуальним завданням. На даний час на кафедрі читається 19 курсів, у повсякденну практику введено використання мультимедійних презентацій,  технологій он-лайн навчання з використанням платформи Moodle.  Одним із вагомих підсумків навчально-методичної роботи стало присвоєння вченого звання доцента працівникам кафедри Тимочко-Волошин Р.І., Гащишин В.Р., Параняк Н.М. та професора  кафедри Сибіль М.Г. і Борецькому Ю.Р.

Науково-педагогічний колектив кафедри велику увагу приділяє роботі зі студентами І-VІ курсів усіх факультетів та форм навчання, аспірантами, слухачами перепідготовки. На кафедрі працює студентський науковий гурток кафедри, який дозволяє виявити обдарованих студентів, залучити їх до участі у теоретичній і експериментальній науковій роботі. Працівники кафедри є кураторами студентських груп факультету терапії та реабілітації.

▶ КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ

Концепція

розвитку кафедри біохімії та гігієни ЛДУФК ім. І. Боберського

Кафедра біохімії та гігієни ЛДУФК ім. І. Боберського упродовж кількох десятиліть забезпечує викладання дисциплін, які  є дуже важливими для розуміння закономірностей змін людського організму під впливом тренувальних фізичних навантажень та стресових ситуацій пов’язаних із змагальною діяльністю.  На сучасному етапі колектив кафедри біохімії  та гігієни продовжує активну наукову, навчальну та методичну діяльність, що забезпечує підтримання відповідного високого рівня професійної підготовленості викладачів кафедри.

Розгорнути більше

Досягнення сучасної біологічної науки у дослідженні функціонування та адаптації організму людини до різних умов існування ( у тому числі до екстремальних фізичних та психо-емоційних навантажень) викликають захоплення. На межі другого та третього тисячоліть було з’ясовано ряд молекулярних механізмів регуляції енергозабезпечення м’язів, виявлено нові білки, що продукуються м’язами при фізичному навантаженні та регулюють обмін речовин у цілому організмі, розшифровано  генетичний код людини та багато інших.  У сучасній науковій літературі з молекулярної біології людини дослідження спортивної діяльності є одним із пріоритетних напрямків.

 Безперечно, знання і розуміння цих нових аспектів є необхідним для досягнення нових, більш вагомих і яскравих спортивних результатів.  Проте, поза всякими сумнівами, це є дуже складні дослідження, а для їх пояснення потрібна спеціальна освіта. У той же час у програмах середньої школи відсутня мотивація необхідності вивчення хімічних та біологічних законів існування людського організму з прикладних точок зору. У нашій країні, нажаль, дуже мало посібників, які б у доступній формі давали читачам розуміння біохімічних процесів, що відбуваються в організмі під впливом фізичних навантажень та сприяли  популяризації здорового способу життя.  Можливо, що цю ситуацію можна виправити  дещо змінивши стиль викладання біологічних дисциплін і напрямок пізнання: від прикладного ефекту – до простого пояснення на основі базових біологічних знань,  а далі –  до більш складного рівня , і далі – аж до розуміння хімічних і  молекулярно-біологічних законів життя людини.  Безперечно, що це складне завдання,  але воно можливе за умови участі викладачів у роботі консультативно-наукових груп у різних видах спорту  та наявності у викладачів якісної профільної освіти.   

Основною метою  діяльності кафедри біохімії та гігієни  ЛДУФК імені Івана Боберського є формування у студентів сучасних уявлень про будову, склад та біохімічні процеси  організму людини , закономірності адаптації до фізичних навантажень та роль санітарно-гігієнічних заходів для здоров’я  та працездатності людини.  Результатом цього є  отримання студентами ЛДУФК компетенцій з дисциплін медико-біологічного циклу.  Для досягнення цієї мети колектив кафедри у своїй діяльності спирається на концептуальні аспекти Національної доктрини розвитку освіти, Закону України “Про освіту”, Закону України “Про вищу освіту”, Державної національної програми “Освіта” (“Україна XXI століття”), основні положення Стратегії розвитку Львівського державного університету імені Івана Боберського на період 2019-2029 рр., та інші положення освітньої діяльності ЛДУФК імені Івана Боберського. Напрями розвитку кафедри мають відповідати напрямам розвитку ЛДУФК імені Івана Боберського та охоплювати усі види науково-педагогічної діяльності. Тому основні напрямки роботи кафедри повинні бути направлені на:

  • постійне оновлювання програм підготовки з дисциплін кафедри з урахуванням сучасних вимог до якості освіти;
  • видання працівниками кафедри навчальних та навчально-методичних посібників; оновлення фондів репозитарію ЛДУФК імені Івана Боберського навчальними матеріалами;
  • впровадження в навчально-виховний процес сучасних педагогічних технологій, пошук нових методів та нових форм проведення навчальних занять;
  • розвиток методів дистанційного навчання та покращення матеріально-технічної бази навчального процесу, ознайомлення студентів з сучасними методиками та засобами біохімічних досліджень;
  • сприяння збільшенню кількості наукових публікацій та підвищенню їх вагомості;
  • розвиток співробітництва кафедри з кафедрами ЛДУФК імені Івана Боберського та провідними кафедрами інших закладів вищої освіти, науково-дослідними установами;
  • покращення матеріального забезпечення науково-дослідної роботи;
  • сприяння науковій творчості студентів, активне залучення їх до участі в виконанні наукових досліджень кафедри, участі в наукових конференціях, з’їздах та збільшення кількості наукових публікацій зі студентами;
  • формування високої мовної культури та робота над сучасною термінологією української мови;
  • створення максимально сприятливих умов для професійного зростання молодих викладачів;
  • постійне підвищення кваліфікації викладацького складу кафедри з використанням усіх доступних форм з відривом і без відриву від основної роботи;
  • оптимізація умов праці науково-педагогічних працівників кафедри.

▶ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ

▶ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Прокрутка до верху