Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

LDUFK_New_Logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського
kaf-pedagogic-logo

КАФЕДРА ПЕДАГОГІКИ ТА ПСИХОЛОГІЇ

вул. Костюшка, 11, м. Львів, каб. 318

(головний корпус ЛДУФК)

 

+38 (032) 255-32-12

 

pp@ldufk.edu.ua

▶ ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ

▶ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Розгорнути більше

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ПЕДАГОГІКИ ТА ПСИХОЛОГІЇ

Кафедра педагогіки та психології здійснює свою діяльність із першого року створення Львівського державного інституту фізичної культури (1.06.1946 р.). Тоді у складі кафедри працювали троє викладачів з базовою педагогічною освітою, але без наукових ступенів і звань: завідувач підрозділу Манзенко І. С., Шумковський М. П., Дмітрієва Г.А. Кафедра на той час забезпечувала викладання двох навчальних дисциплін – «Педагогіка» та «Психологія».

В історії кафедри було два періоди об’єднання з кафедрами Історії фізичної культури та Теорії і методики фізичного виховання.

У 1951 році на кафедрі починає працювати Цурковський Ярослав Іванович — український психолог, громадський діяч, літератор, доктор філософії, засновник теорії психічної контрольності, винахідник контролографа. Цурковський Я. І. досліджував проблему контрольної функції свідомості особистості за допомогою контролографа. Також ним був зібраний багатий експериментальний матеріал, який дозволив зробити значний внесок у психологію спорту.

З середини 50-х років ХХ століття склад кафедри підсилюється викладачами з науковими ступенями та званнями: Домагаров А. А., Терехова М. Ф., але кількість навчальних дисциплін залишилася незмінною.

У 1961 році кафедра педагогіки та психології була об’єднана з кафедрою теорії і методики фізичного виховання. Кафедру очолював Тер-Ованесян А. А., а у складі кафедри працювали Ліпман А. П., Єсаулов М. К., Терехова М. Ф., Горбік Р. М., Запаско М. А., Тімохін Б. І.

На початку 70-х років минулого століття у складі кафедри починають працювати викладачі, які мають спортивну освіту. Завідувач кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Євтушенко В. А. керує науковою темою: «Психологія міжособистісних стосунків у спортивних командах». Протягом 1975-1986 років кафедру очолює кандидат психологічних наук, доцент Волков Л. І. Він бере участь у роботі комплексної наукової групи із командою стрільби з луку. Відповідно, змінюється напрям наукових досліджень кафедри у напрямку психології спорту високих досягнень.

Професор Рєзніков Ю. О. очолює кафедру з 1986 р. до 1996 року. В цей період кафедра плідно працює над науковою темою дослідження, котра має тісний зв’язок з педагогічною діяльністю, оскільки предметом її дослідження є навчальний процес. Кафедра бере активну участь у роботі Львівського зонального відділення товариства психологів та Федерації спортивних психологів України. Велику роль у розвитку кафедри відіграв доктор педагогічних наук, професор, Заслужений майстер спорту Тер-Ованесян А. А., який видав посібники «Педагогіка спорту» та «Навчання в спорті». Доцент Турецький Б. В. працює в комплексній науковій групі збірної СРСР з фехтування. Також у складі кафедри працюють: кандидат психологічних наук Баклицька О. П., кандидат педагогічних наук Степанченко Н. І., кандидат психологічних наук Барташнікова І. М., кандидат педагогічних наук Сівицький В. В., кандидат педагогічних наук Тюріна Т. Г., кандидат педагогічних наук, доцент Антонеллі М. М., викладачі Дупнак І .В. та Кізло Л. В.

Упродовж 1996/97 навчального року кафедрою керує кандидат педагогічних наук, доцент Соломонко. О.В. 

З 1997 до 2014 року кафедру очолює кандидат педагогічних наук, доцент Степанченко Н. І. У цей період у різні роки на кафедрі працювали: професор, доктор педагогічних наук Вільчковський Е. С., професор, доктор психологічних наук Савчин М. В., кандидат педагогічних наук, доцент Сявавко Є. І., кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Окопний А. М., кандидат наук з фізичного виховання і спорту Зварищук О. М., кандидат наук з фізичного виховання і спорту Турчик І. Х., кандидат наук з фізичного виховання і спорту Ковінько М. С., кандидат фізико-математичних наук Огірко О. В., кандидат наук з фізичного виховання і спорту Пітин М. П., кандидат психологічних наук Турецька Х. І., кандидат психологічних наук Чолій С. М., викладач Матвійчук Т. Ф.

Відповідно до наукових інтересів професорсько-викладацького складу кафедри розширюється тематика науково-дослідних робіт. Досліджуються проблеми фізичного виховання дітей дошкільного та молодшого шкільного віку (доктор педагогічних наук, професор Вільчковський Е. С.); проблеми української етнопедагогіки (кандидат педагогічних наук, доцент Сявавко Є. І.); проблеми вікової психології (доктор психологічних наук, професор Савчин М. В.); проблеми професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання (кандидат педагогічних наук, доцент Степанченко Н. І., магістр фізичного виховання Матвійчук Т. Ф.); патопсихологічні зміни в структурі особистості (кандидат психологічних наук, доцент Баклицька О. П.); історії української педагогіки (кандидат наук з фізичного виховання і спорту Окопний А. М.); відповідальність особистості за свій фізичний стан (кандидат наук з фізичного виховання і спорту Зварищук О. М.); фізичне виховання дітей-інвалідів (кандидат наук з фізичного виховання і спорту Ковінько М. С.); християнсько-естетичне виховання (кандидат фізико-математичних наук Огірко О. В.); фізичне виховання і спорт у шкільній освіті Англії (кандидат наук з фізичного виховання і спорту Турчик І. Х.); фізичне виховання осіб з обмеженими можливостями (кандидат наук з фізичного виховання і спорту Пітин М. П.). За цей період викладачами та аспірантами кафедри було захищено 7 кандидатських дисертацій.

З 2014 року кафедру очолює відмінник освіти України, заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук Соловйов В. Ф. У складі кафедри працюють: кандидат педагогічних наук Соловйов В. Ф., кандидат педагогічних наук, доцент Степанченко Н. І., кандидат психологічних наук, доцент Баклицька О. П., кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент Окопний А. М., кандидат педагогічних наук, доцент Соломонко О. В., кандидат педагогічних наук, старший викладач Матвійчук Т.Ф. Викладачі кафедри забезпечують викладання 15 навчальних дисциплін на всіх факультетах університету.

Наукова діяльність кафедри здійснюється за темою Зведеного плану науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури і спорту на 2016-2020 рр.: «Психолого-педагогічний супровід професійної підготовки фахівців з фізичного виховання у вищих навчальних закладах», котра сконцентрована за такими напрямами: система професійної підготовки майбутніх учителів фізичного виховання (доцент Степанченко Н. І.); формування педагогічної майстерності у майбутніх учителів фізичного виховання в процесі професійної підготовки (старший викладач Матвійчук Т. Ф.); дослідження властивостей характеру та темпераменту особистості спеціаліста з фізичного виховання та спорту (доцент Баклицька О. П.); психолого-педагогічні засади професійної підготовки майбутніх викладачів фізичного виховання (зав. кафедрою Соловйов В. Ф.); проблема підготовки кваліфікованих спортсменів в умовах ВНЗ (доцент Окопний А. М.); науково-методичні основи вдосконалення системи підготовки спортсменів у футболі з урахуванням особливостей змагальної діяльності (доцент Соломонко О. В.).

У період 2016-2021 років науково-педагогічний склад кафедри здійснює наукову діяльність за темою «Психолого-педагогічний супровід професійної підготовки фахівців з фізичного виховання у вищих навчальних закладах» Зведеного плану науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури і спорту. на 2021-2026 рр.: «Психолого-педагогічні аспекти формування фахівця з фізичної культури і спорту» за наступними напрямами:

кандидат педагогічних наук, доцент Соловйов В. Ф.:

доктор педагогічних наук, професор Степанченко Н. І.:

доктор педагогічних наук, доцент Мединський С. В.:

кандидат наук з державного управління, доцент/ доктор педагогічних наук, доцент Криштанович С. В.:

кандидат психологічних наук, доцент Баклицька О. П.:

кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Окопний А. М.:

кандидат педагогічних наук, доцент Матвійчук Т. Ф.

З 2019 року викладачі кафедри забезпечують роботу Центру соціально-психологічної підтримки студентів, аспірантів та науково-педагогічних працівників університету. Діяльність центру спрямована на психологічне забезпечення і підвищення ефективності навчального процесу; створення умов для реалізації творчого, наукового, особистісного та інтелектуального потенціалу студентів та викладачів; підвищення рівня психологічної культури, стресостійкості студентів у навчанні, міжособистісному спілкуванні; допомоги в створенні сприятливого мікроклімату, подолання конфліктних ситуацій в студентських групах; профілактики і усунення труднощів адаптації до соціально-психологічних умов життя, які постійно змінюються; організація психологічного освіти.

 

Члени студентського наукового гуртка під керівництвом викладачів кафедри здійснюють науково-дослідницький моніторинг актуальної наукової проблематики: психологічні аспекти національного виховання; педагогічні засоби самовиховання спортсменів; українські народні традиції фізичного виховання та їх використання в сучасних умовах; адаптація спортсмена в період після закінчення спортивної кар’єри; мотивація спортсменів до занять обраним видом спорту; дослідження стресових впливів на змагальну діяльність спортсменів; педагогічна майстерність спортивного педагога та її складові; вивчення психологічного мікроклімату в командах з видів спорту; засоби загальної психологічної підготовки спортсмена.

З 2024 – 2025 навчального року кафедра педагогіки та психології працює в такому складі:

– завідувач кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Соловйов В. Ф.:

– доктор педагогічних наук, професор Степанченко Н. І.:

– доктор педагогічних наук, професор Криштанович С. В.:

– кандидат психологічних наук, доцент Баклицька О. П.

– кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Окопний А. М.

– кандидат психологічних наук, доцент Дмишко О. С.

– кандидат педагогічних наук, доцент Матвійчук Т. Ф.

– кандидат педагогічних наук, старший викладач Якімець Ю. М.

– старший лаборант, магістр Цар У. В.

На сьогодні наукова діяльність кафедри підтверджена науковими публікаціями у наукових фахових виданнях України; періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз Scopus та Web of Science; навчальними посібниками та монографіями; науковим керівництвом здобувачів наукового ступеня.

Викладачі кафедри беруть активну участь у підвищенні кваліфікації як у закордонних, так і у вітчизняних закладах освіти.

 

▶ КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

▶ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

▶ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Прокрутка до верху