КАФЕДРА УКРАЇНСЬКОЇ ТА ІНОЗЕМНИХ МОВ
вул. Дудаєва, 8, м. Львів, 3 поверх
(спортивний корпус ЛДУФК)
+38 (032) 261-19-35
ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ
Вітання Лілії Свищ з присвоєнням вченого звання доцента
Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №920 від...
Читати новинуВітання Наталії Базиляк з успішним захистом докторської дисертації та присвоєнням наукового ступеня доктора наук
Щиро вітаємо кандидата педагогічних наук, доцента кафедри української та іноземних...
Читати новинуВийшов друком словник-довідник «Українські медичні абревіатури»
У Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського вийшов...
Читати новинуВийшов у світ навчальний посібник з англійської мови «Фітнес і рекреація»
Вийшов друком навчальний посібник з англійської мови для студентів І...
Читати новинуІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Кафедра іноземних мов створена одночасно із заснуванням у Львові в 1946 році Інституту фізичної культури. Тоді ж формується перший викладацький колектив, куди увійшли Сусанна Маєвська, Бенедикт Межерічер, Нестор Добрянський та Іван Тараненко. Вони забезпечили викладання німецької та англійської мов. Згодом на викладацьку роботу прийшли Марія Тетюхіна, яка працювала до 1969 року, і була завідувачем з 1950 по 1958 роки, а обов’язки лаборанта виконувала Галина Омелянська.
Починаючи з 50-х років, колектив починає зростати. На кафедру приходять викладач німецької Алла Заболотська, викладач французької Євгенія Феоктістова та викладач Деяніра Шестак (Баруткіна), котра присвятить понад 30 років роботі зі студентами. Посаду лаборанта займає Діна Буриліна (Дадуріна).
Наприкінці 50-х років обов’язки завідувача виконує Євгенія Феоктістова, а 1 вересня 1961 року завідувачем кафедри стає член Спілки письменників України Богдан Гавришків, кандидат філологічних наук, доцент. За конкурсом на цю посаду його обирають 24 травня 1962 року. У коло наукових зацікавлень вченого входила німецька література та естетика XVIII–XIX століть, питання історії, теорії та практики художнього перекладу, історія українсько-німецьких літературних взаємин.
У 60-х роках на викладацьку роботу приходять викладачі англійської Ольга Ганжа та Лігія Оббаріус, Рімма Голота (Зенкович), викладач французької, Марія Нікітіна, котра мала дві вищі освіти за спеціальностями «французька філологія» та «німецька філологія». Ірина Гамота, викладач німецької мови, пропрацювала практично 30 років на кафедрі – з 1969 до 1986, а згодом з 1990 до 2002 року.
Протягом короткого часу працювали викладачі англійської мови Наталія Волошина, Зоя Підберезна та Ліана Куц. У 1969 році доцент Гавришків переходить на роботу у Львівський медичний інститут, а звідти на його місце – доцент Галина Маняко, викладач німецької, котра пропрацювала завідувачем кафедри до 1990 року. Вона писала поезії українською мовою, перекладала з німецької, фінської, білоруської та інших мов. У 70-х та 80-х роках на роботу у ЛДІФК приходять викладачі Галина Муравейська, Наталія Вакатова, Рамонна Заречнюк, Лариса Лішня.
Кандидат філологічних наук, доцент Людмила Квітковська, котра працювала з 1987 до 1995 року, була завідувачем з 1990 до 1995, а Ніна Гаврилишин, викладач англійської, була завідувачем кафедри з 1996 до 2003. Практично 40 років роботі зі студентами присвятили викладач англійської мови Лариса Гошовська, німецької – Ганна Єрмакова, французької – Інна Гальченко.
У 90-х на роботу приходять Олена Артюх (Літюга) та Неоніла Кудина. У 1996 році розпочинає педагогічну працю на кафедрі Ґустав Цвенгрош, кандидат філологічних наук, доцент. Він пропрацював викладачем французької та англійської мов понад 10 років, аж до 2007 року. Надія Дзера, викладач англійської мови, працювала на кафедрі з 1997 до 2004 року.
У 1999 році на кафедру запрошують доктора філологічних наук, професора, Академіка Академії Вищої Школи України Софію Денисенко, яка очолює науково-дослідну роботу викладачів. У 2004 році під її керівництвом проходить захист кандидатської дисертаційної роботи Ольги Романчук.
У 2003/04 навчальному році кафедрою керувала Ганна Єрмакова, протягом двох наступних років – Лариса Гошовська.
З 2006 року кафедру очолює доктор педагогічних наук, професор Ольга Романчук.
Колектив кафедри оновлюється, приходять викладачі англійської мови Ольга Матвіяс, Мирослава Легка (Карп’як), Христина Йосифович, Уляна Проценко, Надія Юрко, Наталія Базиляк, Олеся Черхава, Ірина Стифанишин, Андріана Литвин, Оксана Коваль, Юлія Притуляк-Казмірук, Юлія Калимон, Анастасія Клок, Ольга Абрамів, Марія Теличко, Ганна Коцопей, Роксолана Бубела, Юлія Слодиницька, Марія Воробель, Галина Гудима, Ірина Олійник; викладачі німецької мови Олеся Черхава, Мирослава Колодій, Христина Бовкіт, Марʼяна Мельник, Лілія Свищ; викладачі французької мови Ростислав Коваль та Ольга Гупало. Українську мову професійного спілкування викладають Ольга Романчук та Ірина М’ягкота.
Протягом короткотривалого часу на кафедрі працювали викладач англійської мови Ольга Мочульська, французької – Ірина Добош, німецької – Тетяна Мартишук, польської – Ольга Сало та української – Тамара Прокопів.
На сучасному етапі кафедра забезпечує викладання студентам таких дисциплін «Українська мова професійного спілкування», «Іноземна мова», «Ділова іноземна мова», «Друга іноземна мова», «Іноземна мова професійного спілкування», «Латинська мова та медична термінологія», активно використовуючи у навчальному процесі сучасні технології, з 2009 року має власний комп’ютерний клас з доступом до інтернету, який дав можливість значно розширити та вдосконалити методику викладання іноземних мов. Працівники кафедри успішно проводять щорічні студентські олімпіади на краще знання іноземної мови, вікторину «Мова – душа народу», студенти кафедри є постійними учасниками наукових конференцій. Була налагоджена співпраця з Корпусом миру США в Україні.
Професорсько-викладацький склад кафедри української та іноземних мов на сучасному етапі провадить активну науково-дослідну роботу. Упродовж останніх років викладачами кафедри успішно захищені дві докторські дисертації: Ольги Романчук (2020) та Наталії Базиляк (2024). Також викладачі кафедри захистили п’ять кандидатських дисертацій – Уляна Проценко у 2014 році, Ростислав Коваль та Марія Воробель у 2019 році, Юлія Калимон у 2020 році та Лілія Свищ у 2021 році.
Сьогодні публікації професорсько-викладацького складу кафедри регулярно виходять друком у провідних виданнях, які проіндексовані у наукометричних базах Scopus та Web of Science: «XLinguae», «Slavia Orientalis», «Annals of the University of Craiova. Series Philology. Linguistics», «Journal of Physical Education and Sport», «Physical Culture and Sport. Studies and Research», «Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe», «Wiadomości Lekarskie», «AD ALTA: Journal of Interdisciplinary Research», «Khazar Journal of Humanities and Social Sciences», «International Journal of Religion», «International Journal of Computer Science and Network Security», «International Journal of Emerging Technologies in Learning», «Apuntes Universitarios», «Rehabilitation and Recreation».
Викладачі кафедри беруть участь у всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях, постійно відвідують семінари та вебінари з метою підвищення свого професійного рівня.
Протягом останнього десятиліття опубліковані ґрунтовні монографії Ольги Романчук «Підготовка фахівців фізичного виховання і спорту до педагогічної діяльності з дітьми і молоддю в Австрії: теоретико-методологічний аспект» (2019) і Наталії Базиляк «Державна гуманітарна політика в умовах інтеграції України до європейського освітнього простору» (2023); лексикографічні праці «Французько-український та українсько-французький словник термінології фізичної та реабілітаційної медицини» (Роман Помірко, Ростислав Коваль, Ольга Романчук, Оксана Тиравська, 2019) та «Українські медичні абревіатури: словник-довідник» (Федір Музика, Ольга Романчук, Мирослава Данилевич, Ростислав Коваль, Галина Макух, 2023), понад 20 навчальних посібників та численні методичні рекомендації.