Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

LDUFK_New_Logo
Львівський державний
університет
фізичної культури
імені Івана Боберського

КАФЕДРА ФІЗКУЛЬТУРНО-СПОРТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ
ТА СПОРТИВНОЇ МЕДИЦИНИ

79000 м. Львів, вул. Дудаєва, 8; каб. 6

Тел.: (032) 261-19-37

E-mail: medic@ldufk.edu.ua

▶ ПОДІЇ ТА НОВИНИ КАФЕДРИ

Наталія Жарська та Юрій Бріскін – учасники процесу напрацювання професійного стандарту «Фахівець з фізкультурно-спортивної реабілітації»

Доцента кафедри фізкультурно-спортивної реабілітації та спортивної медицини Львівського державного університету...

Читати новину

▶ ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Кафедра Спортивної медицини, здоров’я людини була утворена у серпні 2008 року. З 2008 по 2018 рік кафедру, за початковою назвою – валеологія та спортивна медицина, очолювала Шиян Олена Іллівна – доктор наук з державного управління, професор, автор понад 100 наукових та науково-методичних праць з освітньої політики, підготовки і професійного розвитку педагогів та освіти з питань здоров’я та здорового способу життя, регіональний координатор Всеукраїнської мережі шкіл сприяння здоров’ю у Львівській області та напряму освітньої політики Львівщини «Здоров’я учасників навчально-виховного процесу». Заслуженим працівником кафедри був професор Мухін Володимир Миколайович. Автор понад 180 наукових праць, серед яких навчальні посібники і монографії та перший в Україні підручник «Фізична реабілітація» (2000). У 20006 підручник став переможцем конкурсу «Краща книга року з фізичного виховання та спорту» (Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту).

Розгорнути більше

У процесі формування кафедри, змінювалася її назва – кафедра здоров’я людини (2013 р), кафедра спортивної медицини, здоров’я людини (2018 р). Від 3 жовтня 2022 року кафедра має назву Фізкультурно – спортивна реабілітація та спортивна медицина.

З 2018 року кафедру спортивної медицини, здоров’я людини очолила  – Будзин Віра Романівна – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, автор понад 100 наукових публікацій. Керівник 50 дипломних та магістерських робіт.

З 2019 року кафедрою здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» (ОПП: «Фізкультурно-спортивна реабілітація»). Програма здійснює підготовку бакалаврів, здатних виявляти та ефективно вирішувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми в сфері фізичної культури і спорту, зокрема у фізкультурно – спортивній реабілітації.

Високий рівень підготовки студентів забезпечує висококваліфікований викладацький склад кафедри :

Будзин В.Р. – завідувач кафедри ФСРтаСМ, к.н.фіз.вих., доцент;

Жарська Н.В.- доцент кафедри ФСРтаСМ, к.н.фіз.вих., доцент;

Руденко Р.Є., – доцент кафедри ФСРтаСМ, к.н.фіз.вих., доцент;

Рибчич І.Є. – доцент кафедри ФСРтаСМ, к.н.держ.упр., доцент;

Ільків М. В. – викладач кафеди ФСР та СМ, д-р філософії в галузі «Біологія»

Колектив кафедри бере участь у розробці наукової теми кафедри: «Організаційно – методичні засади фізкультурно – спортивної реабілітації ».

За результатами оволодіння освітньо – професійної програми «Фізкультурно – спортивна реабілітація» випускники набувають компетентності, які дають змогу виконувати роботу та обіймати такі первинні посади:

  • Методист з професійної реабілітації
  • Асистент вчителя – реабілітолога
  • Масажист
  • Масажист спортивний
  • Тренер з виду спорту (федерації, збірної чи клубної команди, спортивної школи і т. ін.)
  • Тренер -викладач з виду спорту (спортивної школи, секції)
  • Інструктор-методист спортивної школи
  • Інструктор з фізкультури
  • Інструктор з аеробіки
  • Інструктор-методист тренажерного комплексу (залу)
  • Інструктор-методист з фізичної культури та спорту
  • Фахівець із організації дозвілля

Об’єкти працевлаштування:

  • Заклади оздоровчого спрямування (профілактичні, оздоровчі та спортивні).
  • Оздоровчі центри, спортивні реабілітаційні центри, спортклуби, спортивні команди, фітнес центри, заклади загальної середньої освіти, ДЮСШ.

На кафедрі діють сертифіковані курси масажу.

Курси проводяться для студентів:

факультету педагогічної освіти, (4 курс)

факультету фізичної культури і спорту, (4 курс)

факультету фізичної терапії та реабілітації, (4 курс)

факультету післядипломної та заочної освіти, (5 курс)

Заняття проводять кваліфіковані фахівці з використанням сучасних технологій у проведенні теоретичних та практичних занять.

Після закінчення курсів видається свідоцтво відповідного зразка.

▶ КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ

Концепція розвитку кафедри фізкультурно-спортивної реабілітації та спортивної медицини

Необхідність створення концепції розвитку кафедри визначається потребою реформування основних аспектів освітньої та наукової парадигм діяльності кафедри відповідно до Закону про вищу освіту; врахуванням сучасних запитів ринку праці; потребою в орієнтації на європейські науково-освітні аналоги, що є вимогою до кожного структурного підрозділу ЛДУФК імені І. Боберського, з метою підвищення його рейтингу

Розгорнути більше
  1. Прогноз тенденцій розвитку кафедри

На майбутнє планується суттєве розширення та поглиблення діяльності кафедри. Наразі діяльність кафедри будується відповідно до положень Закону України «Про вищу освіту» (зі змінами та доповненнями), «Про авторське право і суміжні права», «Статуту ЛДУФК» та  «Стандарту вищої освіти України: перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, галузь знань 01 «Освіта Педагогіка», спеціальність 017 «Фізична культура і спорт», «Положення про організацію освітнього процесу у Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського», «Рекомендацій з академічної доброчесності для закладів вищої освіти», «Положення про дотримання академічної доброчесності науково-педагогічними працівниками та здобувачами вищої освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського».

Передбачається, що у подальшому кафедра вибудовуватиме стратегію своєї роботи, спираючись як на вітчизняну класичну, так і світову новітню методології викладання у вищій школі, що одночасно узгоджуються з ключовими постулатами наукової школи Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.

Викладацький склад кафедри зорієнтований на організацію та проведення роботи, що базується на засадах:

1) поглиблення знань та компетенції майбутніх фахівців через високий особистісно-професійний потенціал викладачів кафедри;

2) постійний творчий пошук шляхів вдосконалення професійної та морально-етичної підготовки фахівців;

3) взаємодія та співробітництво, яке реалізується на рівні кафедри між викладачами та студентами; між кафедрою та іншими підрозділами університету; на всеукраїнському та міжнародному рівнях: розвиток партнерського співробітництва з відповідними кафедрами інших ЗВО, науково-дослідними установами та організаціями, органами державної влади та місцевого самоврядування, громадськими організаціями.

У перспективі планується розширення можливостей для участі у міжнародних програмах студентського обміну, співпраці з закордонними закладами освіти для отримання студентами подвійного диплому, розширення форм практичної підготовки студентів в рамках реалізації проектів дуальної освіти, розширення міжнародних зв’язків, укладання договорів про співпрацю з іноземними закладами вищої освіти, наявний потенціал щодо публікування викладачів у виданнях, які індексуються у науково-метричних базах Scopus та Web of Science, створення можливостей для удосконалення та доповнення освітніх програм у відповідь на запити ринку праці. Розширити рівень забезпечення навчально-наукового процесу сучасними програмними засобами та оновлення матеріально-технічної бази.

  1. Концепція розвитку кафедри

Орієнтиром концепції розвитку кафедри є високий рівень вимог до викладання всіх навчальних дисциплін, висока професійна та загально-наукова підготовка професорсько-викладацького складу, високий рівень та культура подачі матеріалу, спонукання до активного, творчого засвоєння знань студентами, чому має сприяти відповідна практика читання лекцій, проведення практичних занять, запровадження у навчальний процес інноваційних методик викладання, залучення фахівців-практиків.

Концептуальна ідея розвитку кафедри полягає у виконанні нею основної подвійної функції: навчально-методичної та науково-дослідницької, де об’єднавчою ланкою виступає педагогічний чинник роботи викладача зі здобувачами вищої освіти. Ключовою компонентою концептуального спрямування кафедри є усвідомлення подальшої діяльності, яка націлена на забезпечення передових позицій ЛДУФК ім. І. Боберського в національних та світових рейтингах закладів вищої освіти. Розширення міжнародних зв’язків підтримані угодою за програмою Erasmus+ між Львівським державним університетом фізичної культури імені Івана Боберського та Університетом Косацелі (Туреччина) на 2019-2025 роки. Важливою концептуальною складовою роботи кафедри залишається патріотичне виховання студентства та підготовка майбутніх високопрофесійних фахівців, які здатні успішно захищати національні інтереси України.

Мета може бути досягнута на основі:

  • просування необхідних європейських стандартів у галузі вищої освіти, зокрема щодо розробки навчальних планів, співробітництва між освітніми закладами, схем мобільності та інтегрованих навчальних, дослідницьких і виховних програм;
  • збільшення інтелектуального потенціалу та розвитку науково-дослідної бази кафедри, підвищення професіоналізму професорсько-викладацького складу;
  • впровадження інноваційних методів організації учбового процесу, освоєння прогресивних освітніх технологій;
  • формування кооперації із стратегічними партнерами.

2.1. Навчально-методична робота кафедри

Виходячи із зазначеного, пріоритетними напрямами у роботі кафедри є:

1) розробка, модернізація та впровадження відповідно до стандартів вищої освіти на виклики сучасних вимог ринку праці, що стоять перед українською вищою школою;

2) розвиток системи залучення роботодавців до формування освітніх програм та навчальних планів підготовки здобувачів вищої освіти;

3) удосконалення вже наявних навчальних робочих програм з метою узгодження зі змістовими стандартами європейського та світового освітнього простору;

4) створення сучасних навчально-методичних комплексів, які включають широкий спектр методичних рекомендацій та розробок, контрольних завдань, практикумів та практичних завдань тощо;

5) підготовку до видання підручників та посібників, монографій, статей (як у фахових виданнях, так і тих, які індексуються у науково-метричних базах Scopus та Web of Science) з профільних навчальних дисциплін та інших публікацій з навчально-наукового спрямування кафедри;

6) удосконалення системи контролю за якістю вищої освіти, в тому числі шляхом запровадження системи онлайн-навчання, за проведенням аудиторних занять та атестацією здобувачів вищої освіти;

7) дотримання академічної доброчесності всіма учасниками освітнього процесу;

8) використання комп’ютерних технологій при викладанні навчальних дисциплін, зокрема перехід на мультимедійне супроводження більшості курсів навчального плану, які викладаються кафедрою;

9) використання сертифікованих програмних матеріалів для викладання профільних навчальних дисциплін;

10) розробка заходів з реалізації навчання студентів за дистанційною формою;

11) більш активне та результативне залучення здобувачів вищої освіти до участі в конкурсах студентських наукових робіт.

2.2. Науково-дослідна робота кафедри

Пріоритетними завданнями науково-дослідної роботи кафедри є:

1) забезпечення своєчасного захисту докторських дисертацій викладачами кафедри; активізація та мотивація підготовки докторських дисертацій, своєчасне отримання вчених звань;

2) участь викладачів, докторантів і студентів у міжнародних та всеукраїнських наукових і науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах з проблем фізкультурно-спортивної реабілітації;

3) публікація результатів досліджень викладачів кафедри у наукових фахових виданнях України та інших країн світу;

4) збільшення кількості публікацій співробітників кафедри у виданнях, які входять до наукометричних баз;

5) здійснення членами кафедри роботи щодо опонування кандидатських і докторських дисертацій, рецензування авторефератів, монографій, підручників і посібників, іншої навчально-методичної літератури;

6) розширення наукових зв’язків з партнерськими кафедрами українських та зарубіжних університетів;

7) більш активне та результативне залучення здобувачів вищої освіти до участі у міжнародних конкурсах наукових робіт і грантових програмах;

8) активізація роботи кафедрального сайту та сторінок кафедри в соціальних мережах з метою поширення наукових здобутків викладачів;

9) наукове співробітництво з українськими та зарубіжними закладами вищої освіти та науково-дослідними установами з метою обміну досвідом наукової роботи, вивчення новітніх методик досліджень тощо;

2.3. Міжнародні зв’язки кафедри

Одним з основних завдань кафедри є розвиток її міжнародного співробітництва. У цьому відношенні пріоритетними мають бути:

1) налагодження співпраці із зарубіжними закладами освіти з метою залучення викладачів, науковців, аспірантів кафедри до виконання спільних міжнародних наукових проєктів.

2) забезпечення участі науково-педагогічних працівників кафедри в міжнародних наукових конференціях в Україні та поза її межами;

3) стажування науково-педагогічних працівників у зарубіжних університетах, установах, організаціях;

4) обмін освітніми програмами із провідними зарубіжними закладами вищої освіти в рамках реалізації програми подвійного диплому;

5) робота з організації міжнародної співпраці, зокрема для вирішення питання стажування викладачів у споріднених закладах вищої освіти.

2.4. Удосконалення та покращення матеріально-технічної бази освітнього процесу

Удосконалення та покращення матеріально-технічної бази освітнього процесу має здійснюватися в напрямку активізації використання інноваційних елементів, необхідних для досягнення високої якості освітніх послуг, що надаються кафедрою та забезпечення конкурентоспроможності випускників.

Основні напрями роботи:

1) навчальне, матеріально-технічне забезпечення (аудиторії, обладнання) для проведення дисциплін тактичної медицини, долікарської допомоги.

2) забезпечення підключення всіх комп’ютерів кафедри, в яких викладаються дисципліни кафедри, до глобальних інформаційних ресурсів, що забезпечить доступ науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти до новітньої інформації, до можливостей глобального освітнього простору;

3) забезпечення навчального процесу та науково-дослідної роботи ліцензованими комп’ютерними програмами;

4) регулярне поповнення бібліотечного фонду університету навчально-науковою літературою та фаховими виданнями;

2.5. Виховна робота

Важливим компонентом реалізації концепції кафедри є робота професорсько-викладацького складу із здобувачів вищої освіти, що спрямована на реалізацію наступних задач:

1) виховання у студентів національної свідомості, патріотичного ставлення до своєї держави та її інтересів, розвитку професійного інтелекту, широкого кругозору та ерудиції, позитивних моральних якостей та культури, дисциплінованості та організованості;

2) створення необхідних умов для ефективного розвитку студентського самоврядування, формування лідерів;

3) забезпечення і захист прав та інтересів студентів, зокрема тих, що стосуються організації навчального процесу;

4) забезпечення виконання студентами своїх обов`язків;

5) сприяння навчальній, науковій та творчій діяльності студентів;

6) організація співробітництва зі студентами інших вищих навчальних закладів і молодіжними організаціями;

7) патріотичне виховання молоді;

8) сприяння формуванню високо свідомої, творчої, креативної, суспільно активної особистості.

2.6. Профорієнтаційна робота, співпраця з працедавцями та працевлаштування випускників

Профорієнтаційна робота кафедри фізкультурно-спортивної реабілітації та спортивної медицини спрямована на забезпечення виконання ліцензійних обсягів прийому студентів.

Основні напрями роботи:

1) постійне оновлення презентаційних матеріалів та відповідної сторінки сайту кафедри та в соціальних мережах, цільові виїзди в навчальні заклади, залучення школярів до наукових та виховних заходів кафедри;

2) інформування майбутніх абітурієнтів про можливості новітніх форм інтеграції студентів до світового освітнього процесу;

3) сприяння працевлаштуванню випускників шляхом якісного підбору та розширення баз практики;

4) розміщення рекламної інформації в друкованих джерелах (брошурах та буклетах) та у засобах масової інформації;

6) обов’язкова участь кафедри у таких рекламних заходах, як: дні відкритих дверей, презентації, ювілеї чи пам`ятні дати університету, зустрічі випускників, конференції, ярмарок вакансій тощо;

7) використання стаціонарних зовнішніх носіїв (стіни, щити тощо), а також інтернет-ресурси для розміщення інформації про запропоновані освітні програми, наявність ліцензії, терміни навчання, співробітництво з іноземними навчальними закладами тощо.

2.7. Покращення кадрового потенціалу кафедри

Покращення якісних характеристик кафедри, що передбачає:

1) підвищення професійного рівня професорсько-викладацького складу кафедри за рахунок захистів докторських дисертацій;

2) підготовку наукових кадрів через докторантуру;

3) забезпечення виконання програми підвищення кваліфікації викладачів кафедри у відповідних установах та організаціях в Україні та за кордоном.

  1. Механізми реалізації концепції

Реалізація стратегії розвитку кафедри можлива завдяки інтеграції науки й освіти з підприємствами та установами, органами виконавчої влади, у розвитку зв’язків кафедри з провідними організаціями, які формують попит на випускників кафедральної спеціалізації, використанні всіх існуючих можливостей для інтелектуального, кадрового та матеріального забезпечення навчального процесу.

Механізми реалізації стратегії відображаються у забезпеченні становлення та розвитку суспільно активної студентської молоді, яка поєднує у собі високу професійну компетентність дослідників та фахівців з фізкультурно-спортивної реабілітації, вирізняється широкою ерудицією, духовністю, моральністю, патріотизмом і особистою відповідальністю.

Запропонована стратегія може бути успішно реалізована через:

  • злагоджену та ефективну роботу співробітників кафедри з виконання зазначених у ній положень та оптимізацію навчально-виховного процесу;
  • постійне підвищення викладачами кафедри свого професійного рівня, в тому числі, за рахунок участі у міжнародних програмах, тренінгах, майстер-класах та наукових семінарах;
  • ефективну співпрацю кафедри з іншими кафедрами університету, навчально-методичним відділом, Центром забезпечення якості вищої освіти, відділом міжнародних зв’язків, Центром сприяння працевлаштуванню студентів і випускників та іншими структурними підрозділами університету;
  • співпрацю з іншими навчальними закладами для проведення спільних освітньо-наукових заходів;
  • співпрацю з провідними підприємствами, організаціями, установами щодо організації проведення тематичних занять, майстер-класів, тренінгів та організації практики студентів.

▶ ДИСЦИПЛІНИ КАФЕДРИ

Професорсько-викладацьким складом кафедри здійснюється викладання таких навчальних дисциплін:

Розгорнути більше
  • Спортивна медицина
  • Основи медичних знань
  • Долікарська медична допомога
  • Лікувальна фізична культура
  • Преформовані фізичні чинники
  • Масаж
  • Спортивний масаж
  • Патологічна фізіологія
  • Патологічна анатомія
  • Фізкультурно – спортивна реабілітація
  • Безпека життєдіяльності та цивільний захист
  • Вступ до спеціальності
  • Загальна теорія здоров’я
  • Фізкультурно – спортивна реабілітація при захворюваннях внутрішніх органів у спортсменів
  • Діагностика і моніторинг рівня здоров’я спортсменів
  • Методи обстежень у фізкультурно – спортивній реабілітації
  • Фізкультурно – спортивна реабілітація при травмах та захворюваннях опорно-рухового апарату

▶ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Завданням організації роботи з професійної орієнтації є формування умов для свідомого, мотивованого вибору професії майбутніми абітурієнтами, що передбачає спілкування зі школярами із залученням активістів студентського самоврядування, успішних студентів усіх курсів та викладачів, співпрацю з працедавцями та випускниками, а також участь кафедри у ефективних рекламних заходах.

Викладачі кафедри проводили профорієнтаційну роботу з майбутніми абітурієнтами. Зокрема, СЗШ №63 м. Львова; Стрийський ліцей № 2; Львівський професійний коледж індустрії краси та моди. Профорієнтаційна робота кафедри фізкультурно-спортивної реабілітації та спортивної медицини спрямована на забезпечення виконання ліцензійних обсягів прийому студентів.

 

Розгорнути більше

,

 

Прокрутка до верху