Нещодавно (30.05.25) в ЛДУФК ім. І. Боберського відбулася презентація книжки «Слово про білих г/хорватів. Оповідь з глибокої минувшини наддністрянського прикарпатського краю» авторства доцента Ярослава Тимчака, яку підготував редакційно-видавничий відділ вишу.
Дата проведення (30 травня – День державності Хорватії) була обрана автором на знак дружби та співробітництва між українцями та хорватами – народами, що мають спільне історичне коріння.
Книжка присвячена ранньосередньовічній історії Галичини, зокрема племені літописних білих хорватів, що в VI–X ст. (а за деякими даними аж до XIV ст.) ймовірно мешкали на Прикарпатті. Схоже, що це перший літературний проєкт, присвячений цій темі. Мабуть через те, що племена хорватів мігрували з Прикарпаття на Балкани й не брали участі у формуванні середньовічної держави Київська Русь (можливо й протистояли їй), українські науковці та літератори її оминали чи уневажнювали.
У «Слові…» автор оперся на літописні свідчення та археологічні дослідження останніх десятиліть і скористався версією низки відомих українських істориків (М.Аркаса, Н.Полонської-Василенко, І.Крип’якевича, П.Толочка, Л.Залізняка, Л.Войтовича) та археологів (передусім О.Корчинського) про ймовірне місцезнаходження племен білих хорватів на Прикарпатті. Але з огляду на дискусійність проблеми Ярослав Тимчак уклав свою авторську оповідь у форму літературно-художнього твору – мітоепіки.
Помітними та важливими пізнавальними складниками оповіді стали образки давньої звичаєвості наших пращурів, їхньої племінної етнопедагогіки й тіловиховання, зокрема, обряди втаємничення молоді. У своїй праці Ярослав Тимчак звернув увагу на словоутворення та смисли відомих місцевих назв: топонімів, гідронімів і оронімів Львівщини. Запропонував їх «перепрочитання» через можливості рідної мови. Твір став синтезом історичних, релігієзнавчих, культурологічних і мовних розвідок автора та його творчих пошуків і припущень. Вступ до книжки перекладено слов’янськими мовами тих народів (йдеться про поляків, словаків, чехів), в етногенез яких увійшли білі хорвати.
Книжка «Слово про білих г/хорватів» отримала позитивні відгуки знавців різних мистецьких і науково-пізнавальних граней твору: письменниці, поетеси й етнопедагогині п. Марії Чумарної, головного редактора літературно-художнього часопису Спілки письменників України п. Юрія Коваля, археолога, авторитета з проблематики білих хорватів п. Ореста Корчинського, теоретика традицій української тіловиховної культури п. Євгена Приступи.
У презентації, разом із викладачами та студентами вишу, взяли участь знані науковці, краєзнавці, митці слова, представники громадських організацій Львівщини (ГО «Бойківщина»; «Надсяння»; «Наукове товариство ім. Т.Шевченка» у Львові).
Вела захід та читала фрагменти твору знана львівська мисткиня, майстриня художнього слова, артистка львівської філармонії, п. Інна Павлюк. Представляла присутнім презентоване видання та автора книжки керівниця редакційно-видавничого відділу вишу Оксана Борис. Далі слово надали авторові, Ярославу Тимчаку. Він передусім подякував Збройним силам України та рідній Alma mater за неоціненну можливість працювати й творити під час війни. Також висловив вдячність співтворцям книги й доброчинцям: Єлизаветі Лупиніс, Наталії Дядюх-Богатько, Ангеліні Билін, Олесі Оринчин, Вікторові Романинцю, Олександрові Писанчину, Ярославові Рущишину, Євгенові Приступі.
Продовжили офіційну частину знавці цієї історичної проблематики. Про наукові підстави й підвалини «Слова…» ґрунтовно розповіли у своїх виступах відомий український археолог, кандидат історичних наук, доцент, керівник Верхньодністрянської археологічної експедиції НАН України п. Орест Корчинський та знана історикиня кафедри Давньої історії України та спеціальних історичних дисциплін ЛНУ ім. І.Франка, кандидат історичних наук, доцент п. Ольга Щодра.
Інші позитивні емоційні, просвітні та мистецькі аспекти твору відзначили у своїх виступах викладачка кафедри олімпійської освіти, кандидат мистецтвознавства, доцент п. Олена Падовська, журналіст, науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України й головний редактор науково-популярного історико-краєзнавчого журналу «Наша спадщина» п. Андрій Левик, відомий львівський діяч і публіцист у сфері фізичної культури та спорту п. Роман Мелех, знаний львівський митець і мистецтвознавець, професор, доктор історичних наук п. Роман Яців.
Про співпрацю із автором, роботу над ілюстраціями, дизайном та оформленням книги розповіли завідувачка кафедри графічного дизайну та мистецтва книги Української академії друкарства (на час підготовки до видання), кандидат мистецтвознавства, доцент п. Наталія Дядюх-Богатько, а також її вихованка, магістр Ангеліна Билін.
Промовці відзначили винятковість і важливість такого мітоепічного жанру, глибину й пізнавальну цінність твору, науковий та мистецький хист автора.
Своєю присутністю підтримали презентацію цього видання й підняту тему краєзнавці Стефанія Деревацька та Андрій Книш, майстри слова Галина Фесюк і Зеновій Гаєцький, завідувачка кафедри фізичного виховання та спорту ЛНУ ім. І.Франка проф. Оксана Шукатка.
Як вже було згадано вище, під час презентації у музичному етнообрамленні прозвучали уривки з твору у виконанні Інни Павлюк. Фотографувала захід студентка магістратури факультету післядипломної та заочної освіти Мирослава Тимчак.
У завершальній частині відбулася фото та автограф-сесія. Презентація пройшла у позитивній академічній атмосфері…
Світлини Мирослави Тимчак
Редакційно-видавничий відділ
Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!